The Joy Factory
The Joy Factory aXtion Bold MP Rugged Carrying Case for 13" for Apple iPad Pro 13 [2024] Tablet (cwa4123mp)
- SKU:
- 20876955
- MPN:
- cwa4123mp
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 04:33:56 PM PST
- Stock Update:
- 05/25/2026 04:33:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Military-grade certified, durable, shockproof case with built-in screen protector, MagConnect compatibility, and hands-free adaptability
Boost workplace productivity and keep your iPad Pro Protected with the aXtion Bold MP Case. Built to withstand the demands of diverse work environments, this rugged case offers military-grade shockproof protection, ensuring your device stays safe even in the toughest conditions.
Benefit from a built-in screen protector and a MagConnect-compatible module featuring a kickstand and silicone hand strap, providing easy handling and viewing options for enhanced productivity. The Apple Pencil Pro holder allows for convenient access to essential device features while pairing this case with MagConnect mounts offers hands-free operation in any environment.
Optimize on-the-go efficiency by combining the aXtion Bold MP case with our Universal Shoulder Strap, allowing you to focus on your tasks while your tablet remains securely protected. Experience peace of mind, knowing your device is safe and accessible when you need it most.
- Compatible with iPad Pro 13" (M4)
- Shockproof with military MIL-STD-810H certification
- Reinforced corners with universal shoulder strap ports
- Apple Pencil Pro / Apple Pencil USB-C charging holder
- Face ID compatible
- Front and rear camera lens protectors
- Built-in screen protector
- Module with MagConnect, Kickstand, and Silicone Hand-strap
Features
iPad Pro 13 (2024)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple - iPad Pro 13" (M4/M5)
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.45 lb |
| Durability |
|
| Height | 11.9" |
| Rugged | Yes |
| Width | 9.7" |
| Depth | 0.9" |
| Material Details | <p>Silicone - Hand Strap</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | The Joy Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.thejoyfactory.com |
| Marketing Information | Military-grade certified, durable, shockproof case with built-in screen protector, MagConnect compatibility, and hands-free adaptability Boost workplace productivity and keep your iPad Pro Protected with the aXtion Bold MP Case. Built to withstand the demands of diverse work environments, this rugged case offers military-grade shockproof protection, ensuring your device stays safe even in the toughest conditions. Benefit from a built-in screen protector and a MagConnect-compatible module featuring a kickstand and silicone hand strap, providing easy handling and viewing options for enhanced productivity. The Apple Pencil Pro holder allows for convenient access to essential device features while pairing this case with MagConnect mounts offers hands-free operation in any environment. Optimize on-the-go efficiency by combining the aXtion Bold MP case with our Universal Shoulder Strap, allowing you to focus on your tasks while your tablet remains securely protected. Experience peace of mind, knowing your device is safe and accessible when you need it most. Compatible with iPad Pro 13" (M4) Shockproof with military MIL-STD-810H certification Reinforced corners with universal shoulder strap ports Apple Pencil Pro / Apple Pencil USB-C charging holder Face ID compatible Front and rear camera lens protectors Built-in screen protector Module with MagConnect, Kickstand, and Silicone Hand-strap |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | aXtion Bold MP for iPad Pro 13-inch (M4) |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Manufacturer Part Number | CWA4123MP |
| Product Line | aXtion Bold MP |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Carrying Options | Hand Strap |
| Case Features |
|
| Adjustable Strap | Yes |
Warranty Information