The Joy Factory
The Joy Factory aXtion Bold MP Rugged Carrying Case for 13" for Apple iPad Air 13 [2025], iPad Air 13 [2026] Tablet (cwa5123mp)
- SKU:
- 20876973
- MPN:
- cwa5123mp
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 12:20:55 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $89.27 each 89.27 |
| Buy 3 or above | and pay only $87.08 each 87.08 |
- Stock Update:
- 05/25/2026 12:20:55 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Military-grade certified shockproof, durable, rugged case with built-in screen protector, MagConnect compatibility, and hands-free adaptability
Built for the mobile workforce, the aXtion Bold MP for iPad Air 13" (M4) | 13" (M3) case delivers superior protection and hands-free adaptability in demanding environments. It safeguards your device against drops, dust, and moisture while maximizing your productivity.
- Military-Grade Toughness: MIL-STD-810H shockproof certification with reinforced corners
- 360° Defense: Built-in screen protector, port covers, and camera lens protectors
- Seamless Usability: Integrated module featuring a rotating kickstand, silicone hand strap, and MagConnect compatibility
- Full Device Access: Touch ID compatible with a secure Apple Pencil Pro / USB-C charging holder
- Hands-Free Ready: Features tether ports for an optional universal shoulder strap
Features
Tablet Model Compatibility:
Tablet
Apple
iPad Air 13 (2025)
iPad Air 13 (2026)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple - iPad Air 13 (2026) , iPad Air 13 (2025) , A3268, A3269, A3271 , Pencil
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.45 lb |
| Durability |
|
| Height | 11.8" |
| Rugged | Yes |
| Width | 9.7" |
| Depth | 0.9" |
| Material Details | <p>Silicone - Hand Strap</p> |
| General Information | |
| Brand Name | The Joy Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.thejoyfactory.com |
| Marketing Information | Military-grade certified shockproof, durable, rugged case with built-in screen protector, MagConnect compatibility, and hands-free adaptability Built for the mobile workforce, the aXtion Bold MP for iPad Air 13" (M4) | 13" (M3) case delivers superior protection and hands-free adaptability in demanding environments. It safeguards your device against drops, dust, and moisture while maximizing your productivity. Military-Grade Toughness: MIL-STD-810H shockproof certification with reinforced corners 360° Defense: Built-in screen protector, port covers, and camera lens protectors Seamless Usability: Integrated module featuring a rotating kickstand, silicone hand strap, and MagConnect compatibility Full Device Access: Touch ID compatible with a secure Apple Pencil Pro / USB-C charging holder Hands-Free Ready: Features tether ports for an optional universal shoulder strap |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | aXtion Bold MP for iPad Air 13-inch (M4) | 13-inch (M3) |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Manufacturer Part Number | CWA5123MP |
| Product Line | aXtion Bold MP |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Adjustable | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
The Joy Factory aXtion Bold MP Rugged Carrying Case for 13" for Apple iPad Air 13 [2025], iPad Air 13 [2026] Tablet (cwa5123mp)
$94.25