The Joy Factory
The Joy Factory RVU101 Agilego Vesa Tablet Cart W/vesadock Gooseneck Quick Position Arm
- SKU:
- 18938229
- MPN:
- rvu101
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $342.11 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/19/2026 01:59:31 PM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 01:59:31 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The AgileGo VESA Cart provides a streamlined approach to patient care as it enables a healthcare provider the accessibility of a tablet while on the go. The telehealth cart is ideal for patient interpretation services, scheduled rounds, and the like; no matter the use case the user can go about their busy day with ease. This VESA healthcare tablet cart solution is equipped with a handle making it easy to navigate throughout a healthcare facility, five lockable caster wheels secure the cart in place, and a gooseneck arm provides quick tablet positioning. The cart is made of high-quality aluminum alloy and is ADA compliant.
A device with VESA 50, 75 or 100 mounting configuration can be assembled directly onto the cart. The cart can be paired with our enclosures which provide a built-in locking mechanism. Expand the tablet carts capabilities by pairing it with a work surface, basket and power hub holder
- Compatible with VESA Mounting Configurations 50 | 75 | 100 and Enclosures
- Features include: gooseneck flexible arm, adjustable handle, five smooth gliding locking wheels, and VESA connection
- Secure enclosure to the cart via VESA 50 | 75 | 100
- Flexible gooseneck arm allows the tablet to be adjusted to meet each user's unique viewing angle
- Tablet can be connected to the cart using an enclosure or a standard VESA mount configuration
- Compliance with ADA, UL/IEC 60601-1 Physical Requirements, RoHS, and REACH
- Expand usage with these companion accessories: work surface, basket, and power hub holder
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 12.60 lb |
| Product Color | Silver |
| Height | 58.30" |
| Color Family | Silver |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 4 Year |
| General Information | |
| Brand Name | The Joy Factory |
| Manufacturer Website Address | http://www.thejoyfactory.com |
| Marketing Information | The AgileGo VESA Cart provides a streamlined approach to patient care as it enables a healthcare provider the accessibility of a tablet while on the go. The telehealth cart is ideal for patient interpretation services, scheduled rounds, and the like; no matter the use case the user can go about their busy day with ease. This VESA healthcare tablet cart solution is equipped with a handle making it easy to navigate throughout a healthcare facility, five lockable caster wheels secure the cart in place, and a gooseneck arm provides quick tablet positioning. The cart is made of high-quality aluminum alloy and is ADA compliant. A device with VESA 50, 75 or 100 mounting configuration can be assembled directly onto the cart. The cart can be paired with our enclosures which provide a built-in locking mechanism. Expand the tablet carts capabilities by pairing it with a work surface, basket and power hub holder Compatible with VESA Mounting Configurations 50 | 75 | 100 and Enclosures Features include: gooseneck flexible arm, adjustable handle, five smooth gliding locking wheels, and VESA connection Secure enclosure to the cart via VESA 50 | 75 | 100 Flexible gooseneck arm allows the tablet to be adjusted to meet each user's unique viewing angle Tablet can be connected to the cart using an enclosure or a standard VESA mount configuration Compliance with ADA, UL/IEC 60601-1 Physical Requirements, RoHS, and REACH Expand usage with these companion accessories: work surface, basket, and power hub holder |
| Product Type | Tablet Cart |
| Product Name | AgileGo VESA Cart |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Manufacturer Part Number | RVU101 |
| Product Line | AgileGo |
| Product Information | |
| Number of Casters | 5 |
| Maximum Load Capacity | 6 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Warranty Information