Thermaltake
Thermaltake CA11F00M1WN01 Mid Tower PC Case With Tempered Glass
- SKU:
- 21455392
- MPN:
- ca-11f-00m1wn-01
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 08:28:29 PM PST
- Stock Update:
- 05/14/2026 08:28:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The View 390 TG Mid Tower Chassis
The View 390 TG Mid Tower Chassis features a distinctive shape and enhanced visibility with a curved panel and a tempered glass panel, allowing users to showcase their system.
Compatible with Hidden-Connector Motherboards
Created for next-generation motherboards, the View 390 TG Mid Tower Chassis features a special design that support both standard motherboards and hidden-connector motherboards from ASUS, MSI and GIGABYTE.
motherboards:
ASUS BTF Series
MSI PROJECT ZERO Series
GIGABYTE PROJECT STEALTH Series
Tempered Glass Front and Left Curved Panel
The View 390 TG Mid Tower Chassis features a curved panel and a tempered glass panel for a distinctive look.
Two CT120 PC Cooling Fans Pre-installed
The View 390 TG Mid Tower Chassis features two 120mm PWM fans at the rear to provide good cooling performance.
Good Radiator Support
Providing good cooling support, users can choose to place a 360mm radiator at the right of the View 390 TG Mid Tower Chassis.
Display It Your Way
The rotatable PCI-E slots support both horizontal and vertical GPU mounting. An included GPU holder and riser cable bracket also help to support the GPU and prevent sagging.
Horizontal Mounting
Vertical Mounting
GPU Holder
Visually Pleasing, Totally Interactive
Maximize your View 390 TG Mid Tower Chassis visualeffects by upgrading it with our LCD Screen Kit.
The 3.9" / 6" LCD Display allows you to monitor real-time information and upload any images or GIFs to add extra flair using the latest TT RGB Plus software.
DMD: Dismantlable Modular Design
No more unreachable screw corners or gaps, installation can be a breeze with our Dismantlable Modular Design
Personalize Your LCD Display
Through the TT RGB Plus, the 6'' LCD display presents real-time information and plays JPG and GIF files with at a 1480*720 resolution. It comes with six default background styles, and users can upload up to 20 custom images. Additionally, the display can show time and weather information, enhancing both visual appeal and customization options for your build.
Unleash Limitless Creativity with AI Forge
Take your LCD display customization to the next level with AI Forge, an innovative feature built into the TT RGB PLUS 3.0 software. Simply type a prompt, and the AI will instantly generate a stunning background that brings your imagination to life. You can save your creations directly in the software without any extra downloads or uploads, freely edit the design, overlay real-time system information, and fully express your own style.
Rear Exhaust Fans
Equipped with two CT120 rear fans, the View 390 TG Mid Tower Chassis provides efficient airflow to keep internal temperatures low at all times.
We've Tested Everything, So You Don't Have To
At Thermaltake, we always stress test our products under harsh conditions to ensure product quality. The View 390 TG Mid Tower Chassis products were tested at 100% full load for 30 minutes, with the most high-end CPU, GPU, and motherboard at the time of test, while paring with a consumer-style setup, allowing us to test how the chassis performs under real-world situations.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Mid-tower |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Product Color | Black |
| Height | 19.8" |
| Color Family | Black |
| Maximum GPU Length | 18.11" |
| Maximum PSU Length | 10.24" |
| Width | 11.3" |
| Depth | 19.1" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.30" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| USB Port Details |
|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 3 |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Thermaltake |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermaltakeusa.com |
| Marketing Information | The View 390 TG Mid Tower Chassis The View 390 TG Mid Tower Chassis features a distinctive shape and enhanced visibility with a curved panel and a tempered glass panel, allowing users to showcase their system. Compatible with Hidden-Connector Motherboards Created for next-generation motherboards, the View 390 TG Mid Tower Chassis features a special design that support both standard motherboards and hidden-connector motherboards from ASUS, MSI and GIGABYTE. motherboards: ASUS BTF Series MSI PROJECT ZERO Series GIGABYTE PROJECT STEALTH Series Tempered Glass Front and Left Curved Panel The View 390 TG Mid Tower Chassis features a curved panel and a tempered glass panel for a distinctive look. Two CT120 PC Cooling Fans Pre-installed The View 390 TG Mid Tower Chassis features two 120mm PWM fans at the rear to provide good cooling performance. Good Radiator Support Providing good cooling support, users can choose to place a 360mm radiator at the right of the View 390 TG Mid Tower Chassis. Display It Your Way The rotatable PCI-E slots support both horizontal and vertical GPU mounting. An included GPU holder and riser cable bracket also help to support the GPU and prevent sagging. Horizontal Mounting Vertical Mounting GPU Holder Visually Pleasing, Totally Interactive Maximize your View 390 TG Mid Tower Chassis visualeffects by upgrading it with our LCD Screen Kit. The 3.9" / 6" LCD Display allows you to monitor real-time information and upload any images or GIFs to add extra flair using the latest TT RGB Plus software. DMD: Dismantlable Modular Design No more unreachable screw corners or gaps, installation can be a breeze with our Dismantlable Modular Design Personalize Your LCD Display Through the TT RGB Plus, the 6'' LCD display presents real-time information and plays JPG and GIF files with at a 1480*720 resolution. It comes with six default background styles, and users can upload up to 20 custom images. Additionally, the display can show time and weather information, enhancing both visual appeal and customization options for your build. Unleash Limitless Creativity with AI Forge Take your LCD display customization to the next level with AI Forge, an innovative feature built into the TT RGB PLUS 3.0 software. Simply type a prompt, and the AI will instantly generate a stunning background that brings your imagination to life. You can save your creations directly in the software without any extra downloads or uploads, freely edit the design, overlay real-time system information, and fully express your own style. Rear Exhaust Fans Equipped with two CT120 rear fans, the View 390 TG Mid Tower Chassis provides efficient airflow to keep internal temperatures low at all times. We've Tested Everything, So You Don't Have To At Thermaltake, we always stress test our products under harsh conditions to ensure product quality. The View 390 TG Mid Tower Chassis products were tested at 100% full load for 30 minutes, with the most high-end CPU, GPU, and motherboard at the time of test, while paring with a consumer-style setup, allowing us to test how the chassis performs under real-world situations. |
| Product Type | Computer Case |
| Product Name | View 390 TG Mid Tower Chassis |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CA-11F-00M1WN-01 |
| Product Model | View 390 TG |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 2 x 120mm |
| Fan Supported Details | <p><b>FAN SUPPORT:</b></p><ul><li>Right: 3 x 120mm</li><li>Rear: 2 x 120mm</li><li>Bottom: 3 x 120mm</li></ul> |
| Window Panel Location |
|
| Number of Fans Supported | 8 |
| Features | Built-in GPU Holder |
| Window Panel | Yes |
| Fan Size Supported | 4.72" |
| Number of Fans Installed | 2 |
Warranty Information