Thermos
Thermos HP4100SMTRI6 24 Oz Bpa Free Hydration Bottle W Meter Grey
- SKU:
- 21520187
- MPN:
- hp4100smtri6
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, OH warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 05:00:00 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $15.70 each 15.7 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $14.57 each 14.57 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $13.23 each 13.23 |
| Buy 10 - 17 | and pay only $12.12 each 12.12 |
| Buy 18 or above | and pay only $11.87 each 11.87 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 05:00:00 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Nothing is more vital to staying healthy and fit than proper hydration, and this hydration bottle make it easy. Its made of BPA-free materials that are reusable and built to last. Incorporated into the lid is a rotating intake meter to monitor your daily water consumption. With an ergonomic design that is comfortable to grip and a flip up carrying loop, this hydration bottle is great for long walks, workouts, the ride to work, or wherever life takes you. Cup Type: Water Bottle; Interior Volume Capacity: 24 oz; Material(s): Plastic; Material Type: Plastic.Cup Type:Water Bottle
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Copolyester |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Product Color | Smoke |
| Height | 10" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 3.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Thermos |
| Manufacturer Website Address | http://www.thermos.com |
| Marketing Information | Made from BPA-free, impact-resistant and dishwasher durable Eastman Tritan™ copolyester Leak-proof lid with one-handed push button operation Rotating meter lets you monitor your daily water consumption Flip-up carrying loop Ergonomic design is comfortable to grip Patent pending |
| Product Type | Water Bottle |
| Product Name | Hydration Bottle with Meter 24 oz - Smoke |
| Manufacturer | Thermos, LLC |
| Manufacturer Part Number | HP4100SMTRI6 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Capacity | 24 fl oz |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thermos HP4100SMTRI6 24 Oz Bpa Free Hydration Bottle W Meter Grey
$20.13