RCA
RCA Audio Adapter AH216N
- SKU:
- 18053458
- MPN:
- ah216
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 12:26:44 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.90 each 13.9 |
| Buy 3 | and pay only $9.10 each 9.1 |
| Buy 4 | and pay only $7.00 each 7 |
| Buy 5 - 7 | and pay only $5.84 each 5.84 |
| Buy 8 or above | and pay only $4.52 each 4.52 |
- Stock Update:
- 05/16/2026 12:26:44 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
RCA AH216 Stereo Headphone Adapter Plug- Converts 1/4 inch stereo jack into mini stereo jack (3.5mm)
- For use with headphones
- Lifetime warranty
- Product Dimensions: 2.8 x 2 x 0.5 inches
- Item Weight: 0.48 ounces
Don't throw out those old headphones just because they don't fit your new stereo. Get this Stereo 1/4-inch to 3.5mm Adaptor and they'll fit right in!
Specs
| General Information | |
| Brand Name | RCA |
| Manufacturer Website Address | http://www.voxxintl.com |
| Product Type | Audio Adapter |
| Product Name | Audio Adapter |
| Manufacturer | VOXX International |
| Manufacturer Part Number | AH216 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x 6.35mm Audio Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio Female |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Female |
| Connector Type on Second End | 6.35mm Audio - Male |
| Adapter Type | 6.35mm/Mini-phone |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
RCA Audio Adapter AH216N
$18.00