Thrustmaster
Thrustmaster TFRP Flight Rudder Pedals for PC & Playstation 4 2960764
- SKU:
- 18826091
- MPN:
- 2960764
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Thrustmaster TFRP Flight Rudder Pedals: DESIGNED FOR ALL USERS. Compatible on PC with all joysticks on the market. Also compatible on PS4 with the T.Flight Hotas 4 joystick. The first rudder to feature the S.M.A.R.T slide rails system for smooth steering. Ergonomic design allowing you to put your entire foot on the pedal thanks to the heel-rests. Heel-rests are removable for alternative ergonomic configurations: put your entire foot on the pedal or rest the ball of your foot at mid-pedal. Differential braking: 2 large pedals (10 inches/25 centimeters).Package Contents:
- T.Flight Rudder Pedals
- RJ12 cable
- Universal RJ12/USB adapter unit
- 2 x Removable differential brake heel-rests
- User manual
- Warranty information
Features
Package Contents:
Thrustmaster T.Flight Hotas 4 joystick
China
- T.Flight Rudder Pedals
- RJ12 cable
- Universal RJ12/USB adapter unit
- 2 x Removable differential brake heel-rests
- User manual
- Warranty information
Compatibility:
Thrustmaster T.Flight Hotas 4 joystick
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 13.7" |
| Height | 8.1" |
| Width | 12.4" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Thrustmaster |
| Manufacturer Website Address | http://www.guillemot.com |
| Marketing Information | Thrustmaster is a designer and manufacturer of interactive entertainment hardware and accessories for PC and game consoles. Multi-Function Display. Forget about your keyboard and take control with real flight instruments for even greater realism!. The ideal companion for all joysticks and yokes. Compatible with all flight simulation games (military or civil) supporting multi-USB. CD included with Plug & Play presets for "Microsoft Flight Simulator X" and "Microsoft Flight Simulator 2004". (Your choice of 3 presets: Generic / Light Aviation / Airliner). Backlighting for buttons with adjustable intensity (via the software or manually). 20 buttons + 4 switches per MFD = 48 programmable controls in total. 2 programmable LEDs per MFD, to identify the MFD during programming. Multi-position, weighted, non-slip and detachable base. 2 Plexiglas windows per MFD to insert one of the 3 pre-printed cardboard layouts with presets for "Microsoft Flight Simulator X" (each cardboard layout corresponds to one of your choice of 3 presets: Generic / Light Aviation / Airliner). From the creator of the HOTAS Cougar and T.16000M joysticks. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Pedal |
| Product Name | T.Flight Rudder Pedals |
| Manufacturer | Guillemot Corporation B.P. |
| Manufacturer Part Number | 2960764 |
| Product Line | T.Flight |
| Technical Information | |
| Platform Supported |
|
| Buttons & Controls | <ul> <li>2 programmable LEDs per MFD, to identify the MFD during programming.</li> <li>20 buttons + 4 switches per MFD = 48 programmable controls in total</li> </ul> |
| Connectivity Technology | Cable |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Thrustmaster TFRP Flight Rudder Pedals for PC & Playstation 4 2960764