Total Micro
Total Micro 16gb Ddr4 Sdram Memory Module - 16 Gb - Ddr4 Sdram - 2133 Mhz Ddr4-2133/pc4-17000 - Dimm (726719-s21-tm)
- SKU:
- 18287017
- MPN:
- 726719-s21-tm
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 02:42:04 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 4 | and pay only $210.26 each 210.26 |
| Buy 5 or above | and pay only $205.29 each 205.29 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 02:42:04 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Total Micro 16GB 2133MHZ (PC4-17000) DIMM for HP 726719-S21- UPC: 810766024093
- Weight: 0. 330 lbs
- RAM: 16 GB DDR4
- Memory Speed: 2133 MHz
- Brand Name: Total Micro
- Series: 726719-B21-TM
- Item model number: 726719-S21-TM
- Item Weight: 2 pounds
- Product Dimensions: 9.5 x 6 x 2.7 inches
- Item Dimensions L x W x H: 9.5 x 6 x 2.7 inches
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
Total Micro: This 16GB DDR4 2133MHz 2Rx4 Registered ECC 288-Pin 1. 2V DIMM Memory Module is for the HP ProLiant DL160 G9, DL180 G9, DL360 G9, DL380 G9, DL80 G9, ML110 G9, ML350 G9, WS460c G9, XL170r G9, XL190r G9, XL230a G9. Lifetime Limited .
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| General Information | |
| Brand Name | Total Micro |
| Manufacturer Website Address | http://www.total-micro.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
| Manufacturer Part Number | 726719-S21-TM |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Total Micro 16gb Ddr4 Sdram Memory Module - 16 Gb - Ddr4 Sdram - 2133 Mhz Ddr4-2133/pc4-17000 - Dimm (726719-s21-tm)
$213.67