Total Micro
Total Micro TA03XL Long Life Rechargeable Battery (1fn06aa-tm)
- SKU:
- 18315040
- MPN:
- 1fn06aa-tm
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/25/2026 11:49:45 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $93.87 each 93.87 |
| Buy 3 or above | and pay only $91.87 each 91.87 |
- Stock Update:
- 04/25/2026 11:49:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Compatible to OEM Part Number:
HP EliteBook Notebooks:
Compatibility:
HP EliteBook Notebooks:
- 800 G4
- 700 G4
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.76 oz |
| Height | 0.3" |
| Width | 4" |
| Depth | 7.8" |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Maximum Battery Recharge Life Cycle | 1000 |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| General Information | |
| Brand Name | Total Micro |
| Manufacturer Website Address | http://www.total-micro.com |
| Product Type | Battery |
| Product Name | TA03XL Long Life Rechargeable Battery |
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
| Manufacturer Part Number | 1FN06AA-TM |
| Product Model | TA03XL |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Total Micro TA03XL Long Life Rechargeable Battery (1fn06aa-tm)
$99.63