Total Micro
Total Micro CF-VZSU71U Notebook Battery (CFVZSU71UTM)
- SKU:
- 18417158
- MPN:
- cf-vzsu71u-tm
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 11:48:27 PM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 11:48:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Battery Information Application/Usage: Notebook Battery Rechargeable: Yes Battery Size: Proprietary Battery Size Battery Chemistry: Lithium Ion (Li-Ion) Battery Capacity: 6750 mAh Battery Energy: 73 Wh Number of Cells: 9 Output Voltage: 10.8 V DC Maximum Battery Run Time: 10 Hour Maximum Battery Recharge Time: 2 Hour Physical Characteristics Height: 0.8" Width: 6.5" Depth: 3.2" Weight (Approximate): 1.03 lb Miscellaneous Compatibility: Panasonic TOUGHBOOK Notebook Series: CF-31 CF-52 CF-53 Recycled: Yes Environmentally Friendly: Yes Environmental Certification: WEEECF-31 CF-52 CF-53
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Yes
Compatibility:
Panasonic TOUGHBOOK Notebook Series:
- CF-31
- CF-52
- CF-53
Recycled:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.03 lb |
| Height | 0.8" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 3.2" |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hour |
| Battery Capacity | 6750 mAh |
| Battery Energy | 73 Wh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 9 |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Output Voltage | 10.8 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Total Micro |
| Manufacturer Website Address | http://www.total-micro.com |
| Product Type | Battery |
| Product Name | CF-VZSU71U Notebook Battery |
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
| Manufacturer Part Number | CF-VZSU71U-TM |
| Product Model | CF-VZSU71U |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Total Micro CF-VZSU71U Notebook Battery (CFVZSU71UTM)
$95.71