tp-link
TP-Link TL-SL1218MP - 16 Port 10/100Mbps Fast Ethernet PoE Switch - Limited Lifetime Protection
- SKU:
- 19039726
- MPN:
- 226584
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 09:29:43 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $161.70 each 161.7 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 09:29:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
16 PoE+ 10/100Mbps RJ45 ports, 2 Gigabit RJ45 ports and 2 combo Gigabit SFP slotsUp to 250m data and power transmission under extend mode specially designed for surveillance system
Priority mode for port1-8 to guarantees the quality of sensitive applications like video monitor
High PoE power budget with up to 30W for each PoE port and 194W for all PoE ports
Easy to use, with no configuration and installation needed
Easy to Use PoE Switch with Innovative Design
Up To 250m Data and Power Transmission for Surveillance
High PoE Power Budget
TL-SL1218MP complies with the 802.3af/at PoE+ standard, supporting up to 30W power supply on each PoE port. The total high PoE power budget of up to 192W for the 16 PoE ports, making it ideal for small to medium business surveillance systems.
Up to 250m Transmission for Surveillance
TL-SL1218MP is a special designed PoE switch for IP surveillance applications. PoE switch makes surveillance installation simpler, safer and less expensive. With the extend mode, the PoE transmission distance reaches up to 250m* which makes it perfect for IP Camera deployment in large area coverage.
Video Quality Guaranteed
Priority mode guarantees the important data, such as video surveillance, delivered with the best priority passing the data fabric even when the traffic load is heavy. Hardware switch for easy configuration with no login required.
HARDWARE FEATURES
Interface
16 PoE+ 10/100Mbps RJ45 Ports
2 10/100/1000Mbps RJ45 Ports
2 Combo Gigabit SFP Slots
Network Media
10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m)
EIA/TIA-568 100ohm STP (maximum 100m)
100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m)
EIA/TIA-568 100ohm STP (maximum 100m)
1000BASE-T: UTP category 5, 5e, 6 or above cable (maximum 100m)
EIA/TIA-568 100ohm STP (maximum 100m)
1000BASE-X MMF, SMF
Fan Quantity
2 Fans
Power Supply
100-240V AC, 50/60 Hz
Backup Bandwidth
7.2 Gbps
PoE+ Ports(RJ45)
Standard: 802.3at/802.3af compliant
PoE Ports: Port1- Port16
PoE Power Budget: 192W
Mac Address Table
8K
Max Power Consumption
18.7 W (no PD connected)
217.2 W (with 192W PD connected)
Max Heat Dissipation
63.9 BTU/h (no PD connected)
741.2 BTU/h (with 192W PD connected)
SOFTWARE FEATURES
Advanced Features
Compatible with IEEE 802.3at/af compliant devices
Port Priority Mode
Extend Mode (Up to 250m PoE power supply and data transmission)
Mac Address Auto-Learning And Auto-Aging
IEEE802.3x Flow Control
Transmission Method
Store-And-Forward
OTHERS
Certification
FCC, RoHS
Package Contents
TL-SL1218MP
Power Cable
Installation Guide
Environment
Operating Temperature: 0oC to 40oC (32oF to 104oF)
Storage Temperature: -40oC to 70oC (-40oF to 158oF)
Operating Humidity: 10% to 90% non-condensing
Storage Humidity: 5% to 90% non-condensing
Item Dimension (L"xW"xH")
21 x 10 x 4
Weight
7.00 LB
Warranty Information
Limited Lifetime
Package Contents:
- 16-Port 10/100Mbps + 2-Port Gigabit Unmanaged PoE Switch
- Power Cable
- Installation Guide
- 2 x Mounting Brackets and the Fittings
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- 16-Port 10/100Mbps + 2-Port Gigabit Unmanaged PoE Switch
- Power Cable
- Installation Guide
- 2 x Mounting Brackets and the Fittings
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| PoE Budget | 250 W |
| Frequency |
|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Consumption | 15 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Width | 17.3" |
| Depth | 7.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Modular | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Easy to Use PoE Switch with Innovative Design Up To 250m Data and Power Transmission for Surveillance High PoE Power Budget TL-SL1218MP complies with the 802.3af/at PoE+ standard, supporting up to 30W power supply on each PoE port. The total high PoE power budget of up to 192W for the 16 PoE ports, making it ideal for small to medium business surveillance systems. Up to 250m Transmission for Surveillance TL-SL1218MP is a special designed PoE switch for IP surveillance applications. PoE switch makes surveillance installation simpler, safer and less expensive. With the extend mode, the PoE transmission distance reaches up to 250m which makes it perfect for IP Camera deployment in large area coverage. Video Quality Guaranteed Priority mode guarantees the important data, such as video surveillance, delivered with the best priority passing the data fabric even when the traffic load is heavy. Hardware switch for easy configuration with no login required. More from the Manufacturer |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Name | 16-Port 10/100Mbps + 2-Port Gigabit Unmanaged PoE Switch |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | TL-SL1218MP |
| Product Model | TL-SL1218MP |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology |
|
| Media Type Supported |
|
| Network Technology |
|
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link TL-SL1218MP - 16 Port 10/100Mbps Fast Ethernet PoE Switch - Limited Lifetime Protection
$166.50