TP Link
TP-Link ER7206 SafeStream Gigabit Multi-WAN VPN Router
- SKU:
- 18034620
- MPN:
- 253482
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:25:34 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $150.62 each 150.62 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:25:34 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A Professional, Secure, and Reliable Gateway with Centralised Management Capability
SafeStream Gigabit Multi-WAN VPN Router
Centralised Cloud Management
Omada SDN Platform Integration
1? SFP WAN Port + 5? RJ45 (1? WAN + 2? WAN/LAN + 2? LAN) Ports
High-Security VPN
IPSec/ PPTP/ L2TP VPN & OpenVPN
Multi-WAN Load Balance
Full Use of Multi-Line Broadband
Software-Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Omada's Software-Defined Networking (SDN) platform integrates network devices, including access points, switches and gateways, providing 100% centralised cloud management. Omada creates a highly scalable network-all controlled from a single interface. Seamless wireless and wired connections are provided, ideal for use in hospitality, education, retail, offices, and more.
Package Contents:
- SafeStream Gigabit Multi-WAN VPN Router
- Power Cord
- Quick Installation Guide
Features
- SafeStream Gigabit Multi-WAN VPN Router
- Power Cord
- Quick Installation Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Wireless Specifications | |
| Firewall Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.4" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 5.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | A Professional, Secure, and Reliable Gateway with Centralised Management Capability SafeStream Gigabit Multi-WAN VPN Router Centralised Cloud Management Omada SDN Platform Integration Up to 4 Gigabit WAN Ports 1? SFP WAN Port + 5? RJ45 (1? WAN + 2? WAN/LAN + 2? LAN) Ports High-Security VPN IPSec/ PPTP/ L2TP VPN & OpenVPN Multi-WAN Load Balance Full Use of Multi-Line Broadband Software-Defined Networking (SDN) with Cloud Access Omada's Software-Defined Networking (SDN) platform integrates network devices, including access points, switches and gateways, providing 100% centralised cloud management. Omada creates a highly scalable network-all controlled from a single interface. Seamless wireless and wired connections are provided, ideal for use in hospitality, education, retail, offices, and more. More from the Manufacturer |
| Product Type | Router |
| Product Name | SafeStream Gigabit Multi-WAN VPN Router |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | ER7206 |
| Product Model | TL-ER7206 |
| Product Line | SafeStream |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
Warranty Information