tp-link
TP-Link DS105G Omada 8-Port Gigabit Desktop Switch DS108G
- SKU:
- 20599020
- MPN:
- 280558
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 04:33:16 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $28.29 each 28.29 |
| Buy 3 | and pay only $25.73 each 25.73 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $24.71 each 24.71 |
| Buy 10 - 49 | and pay only $22.59 each 22.59 |
| Buy 50 or above | and pay only $21.08 each 21.08 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 04:33:16 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TP-Link DS105G Omada 8-Port Gigabit Desktop Switch - 8 Ports - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T - 2 Layer Supported - 3.92 W Power Consumption - Twisted Pair - Desktop, Wall MountableFeatures
Package Contents:
Yes
Network
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Omada 8-Port Gigabit Desktop Switch
- Power Adapter
- Installation Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Network
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| Power Source |
|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Consumption | 3.92 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor |
|
| Height | 1" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 4" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Name | DS105G Omada 8-Port Gigabit Desktop Switch |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | DS108G |
| Product Model | DS108G |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
| Technical Information | |
| Features | Fanless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link DS105G Omada 8-Port Gigabit Desktop Switch DS108G
$33.67