tp-link
TP-Link Omada 25GBase-LR SFP28 LC Transceiver SM6110LR
- SKU:
- 20800111
- MPN:
- 288593
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 11:48:32 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $68.46 each 68.46 |
| Buy 3 | and pay only $66.37 each 66.37 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $65.32 each 65.32 |
| Buy 10 or above | and pay only $64.26 each 64.26 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 11:48:32 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
What This Product Does The SM6110-LR is designed to extend transfer distances based on 10G/25G Ethernet connectivity. It is a 10G/25GBASE-LR high performance 1310 nm single-mode SFP+/SFP28 transceiver. It supports full duplex, 10G/25G Ethernet connections up to 10 km with 9/125µm fiber cables respectively.
Features
Compatibility:
MSA Compliant
TP-LINK Switches:
- SX6632YF
- SG3428X
- SG3452X
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 3.3 V |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 0.5" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 0.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 25GBase-LR Duplex Network |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | What This Product Does The SM6110-LR is designed to extend transfer distances based on 10G/25G Ethernet connectivity. It is a 10G/25GBASE-LR high performance 1310 nm single-mode SFP+/SFP28 transceiver. It supports full duplex, 10G/25G Ethernet connections up to 10 km with 9/125µm fiber cables respectively. |
| Product Type | SFP28 |
| Product Name | Omada 25GBase-LR SFP28 LC Transceiver |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | SM6110-LR |
| Product Model | SM6110-LR |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | 25 Gigabit Ethernet |
| Maximum Distance Supported | 10 km |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Network Technology | 25GBase-LR |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link Omada 25GBase-LR SFP28 LC Transceiver SM6110LR
$73.06