TP Link
TP-Link CPE710 - 5GHz AC867 Long Range Outdoor CPE for PtP and PtMP Transmission
- SKU:
- 21489420
- MPN:
- cpe710_3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/03/2026 03:16:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $90.62 each 90.62 |
| Buy 3 or above | and pay only $88.83 each 88.83 |
- Stock Update:
- 05/03/2026 03:16:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stable Outdoor Wi-Fi for Long-Distance Transmission
Blazing Speed without Wait
256 QAM and an 80 MHz bandwidth boosts overall speeds up to 867 Mbps, 3? faster than 802.11n Wi-Fi.
Professional-Standard 23 dBi Directional Antenna for Long-range Wireless Transmission
With 23 dBi high-gain directional Cassegrain antenna and dedicated metal reflector, the CPE710 provides excellent beam directivity, improved latency, and noise immunity. Professional performance, coupled with user-friendly design, makes the 5 GHz 867 Mbps 23 dBi Outdoor CPE710 an ideal choice and cost-effective solution for outdoor long-distance wireless networking applications.
Stable Structural Design and Flexible Installation
Snap-lock parts make assembly simple and convenientPole mount kits and the freedom of three-axis alignment facilitate flexible installation
Sturdy design ensures stability in windy conditions
Compact and Lightweight Packaging
Small and lightweight boxes benefit shipping, logistics, and retail.
Pharos Control - Centralized Management System
CPE710 comes equipped with Pharos Control centralized management software, helping users easily manage all devices in their network from a single PC. Functions include device discovery, status monitoring, firmware upgrading, and network maintenance. An intuitive web-based interface- PharOS - provides an alternative management method and allows professionals to access more detailed configurations.
Package Contents:
- 5GHz AC 867Mbps 23dBi Outdoor CPE
- 24V 0.5A Passive PoE Adapter
- Pole Mounting Kits
- AC Power Cord
- Installation Guide
Features
- 5GHz AC 867Mbps 23dBi Outdoor CPE
- 24V 0.5A Passive PoE Adapter
- Pole Mounting Kits
- AC Power Cord
- Installation Guide
Additional Information:
Legal Disclaimer:
Actual network speed may be limited by the rate of the product's Ethernet WAN or LAN port, the rate supported by the network cable, Internet service provider factors and other environmental conditions.
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Pole-mountable |
| Height | 8.1" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 11" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Stable Outdoor Wi-Fi for Long-Distance Transmission Blazing Speed without Wait 256 QAM and an 80 MHz bandwidth boosts overall speeds up to 867 Mbps, 3? faster than 802.11n Wi-Fi. Professional-Standard 23 dBi Directional Antenna for Long-range Wireless Transmission With 23 dBi high-gain directional Cassegrain antenna and dedicated metal reflector, the CPE710 provides excellent beam directivity, improved latency, and noise immunity. Professional performance, coupled with user-friendly design, makes the 5 GHz 867 Mbps 23 dBi Outdoor CPE710 an ideal choice and cost-effective solution for outdoor long-distance wireless networking applications. Stable Structural Design and Flexible Installation Snap-lock parts make assembly simple and convenient Pole mount kits and the freedom of three-axis alignment facilitate flexible installation Sturdy design ensures stability in windy conditions Compact and Lightweight Packaging Small and lightweight boxes benefit shipping, logistics, and retail. Pharos Control - Centralized Management System CPE710 comes equipped with Pharos Control centralized management software, helping users easily manage all devices in their network from a single PC. Functions include device discovery, status monitoring, firmware upgrading, and network maintenance. An intuitive web-based interface- PharOS - provides an alternative management method and allows professionals to access more detailed configurations. More from the Manufacturer |
| Product Type | Wireless Bridge |
| Product Name | 5GHz AC 867Mbps 23dBi Outdoor CPE |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CPE710 |
| Product Model | CPE710 |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/n/ac |
| Wireless Transmission Speed | 867 Mbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Data Encryption | Yes |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Encryption Standard |
|
Warranty Information