TP Link
TP-Link DECOBE23(1PACK) Deco BE23 BE3600 Whole Home Mesh Wi-Fi 7 Router - 1 Pack DECOBE23(1PACK)
- SKU:
- 21495378
- MPN:
- decobe23-1-pack-
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 12:28:48 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $124.49 each 124.49 |
| Buy 3 or above | and pay only $121.99 each 121.99 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 12:28:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
WiFi 7, WiFi Like Never Before
WiFi 7 offers accelerated throughput, lower latency, stronger anti-jamming, and higher efficiency. Join the league of pros and experience the sheer performance of the next generation of WiFi.
Blazing Fast WiFi 7 Speed up to 3.6 Gbps
The latest 4K-QAM boosts the Wi-Fi speeds up to 3.6 Gbps. - ideal for bandwidth-intensive tasks like cloud gaming and 8K video. Families will enjoy immersive live-streaming with flawless video and clear audio without buffering.
Ultra-Fast 2.5 Gbps | Wired Performance
Perfect for bandwidth-intensive tasks like cloud gaming, VR entertainment, and 8K video streaming. Enjoy immersive live-streaming with flawless video and clear audio, no buffering. Ideal for families and busy households.
- 2.5? Fasterthan Gigabit Ports
The Ultimate Backhaul: Stronger and More Flexible
Through our self-developed technology, Deco BE23 is able to connect wireless and wired backhaul with each unit simultaneously. What's more, with the latest WiFi 7 MLO technology, the system's wireless and wired combined backhaul aggregation flow rate is increased. This way, it greatly improves overall throughput and reduces latency, delivering broader coverage with more stable and reliable connections.
Smart Security for Smart Living
HomeShield is a built-in service, it provides a series of services for you to protect all your devices comprehensively with various features at home or on-the-go. With HomeShield, safer internet experiences bring more happiness to your smart living.
Network Protection
Simply configure your gateway and achieve whole home network security. HomeShield examines your network by scanning and identifying potential risks, stopping them in their tracks before they harm your network.
Parental Controls
Parental Controls protect your kids, while helping them maintain healthy digital habits. Parents can set app blocking, web filtering, YouTube restrictions, SafeSearch, and online time limits to keep kids safe while they're having fun online.
Maintain Protection Away from Home
Devices remain secure everywhere with devices security app. And through KidShield, parents can monitor their kids locations . This way, kids stay digitally protected even on the go.
VPN Clients and Server Supported
Allow devices in your home network to access remote VPN servers without needing to install VPN software on every device. You can create different VPN connection types, including OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec VPN. Besides, Deco can run both the VPN and ordinary internet connections at the same time, delivering security and flexibility.
Private IoT Network for More Security
Set up a separate WiFi for IoT devices and overlay HomeShield and advanced WPA3 encryption to better protect the security of your home network and IoT devices.
Seamless AI-Driven Mesh | Uninterrupted Streaming when Moving Between Rooms
Deco Mesh forms a unified network with a single network name. With built-in AI-Roaming technology, it creates the ideal WiFi solution with its advanced algorithms and self-learning. Walk through your home and enjoy seamless streaming at the fastest possible speeds.
Package Contents:
- Deco BE23 BE3600 Whole Home Mesh WiFi 7 System
- 1 x RJ45 Ethernet Cable
- 1 x Power Adapter
- Quick Installation Guide
Features
- Deco BE23 BE3600 Whole Home Mesh WiFi 7 System
- 1 x RJ45 Ethernet Cable
- 1 x Power Adapter
- Quick Installation Guide
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Wireless Specifications | |
| Firewall Type |
|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Total Wireless Transmission Speed | 460.80 MB/s |
| Encryption Standard |
|
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Internal Antennas | 4 |
| UNII Band | Yes |
| Total Number of Antennas | 4 |
| Wireless Performance | BE3600 |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Height | 2.4" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 5.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Number of Network Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | WiFi 7, WiFi Like Never Before WiFi 7 offers accelerated throughput, lower latency, stronger anti-jamming, and higher efficiency. Join the league of pros and experience the sheer performance of the next generation of WiFi. Blazing Fast WiFi 7 Speed up to 3.6 Gbps The latest 4K-QAM boosts the Wi-Fi speeds up to 3.6 Gbps. - ideal for bandwidth-intensive tasks like cloud gaming and 8K video. Families will enjoy immersive live-streaming with flawless video and clear audio without buffering. Ultra-Fast 2.5 Gbps | Wired Performance Perfect for bandwidth-intensive tasks like cloud gaming, VR entertainment, and 8K video streaming. Enjoy immersive live-streaming with flawless video and clear audio, no buffering. Ideal for families and busy households. 2.5? Fasterthan Gigabit Ports The Ultimate Backhaul: Stronger and More Flexible Through our self-developed technology, Deco BE23 is able to connect wireless and wired backhaul with each unit simultaneously. What's more, with the latest WiFi 7 MLO technology, the system's wireless and wired combined backhaul aggregation flow rate is increased. This way, it greatly improves overall throughput and reduces latency, delivering broader coverage with more stable and reliable connections. Smart Security for Smart Living HomeShield is a built-in service, it provides a series of services for you to protect all your devices comprehensively with various features at home or on-the-go. With HomeShield, safer internet experiences bring more happiness to your smart living. Network Protection Simply configure your gateway and achieve whole home network security. HomeShield examines your network by scanning and identifying potential risks, stopping them in their tracks before they harm your network. Parental Controls Parental Controls protect your kids, while helping them maintain healthy digital habits. Parents can set app blocking, web filtering, YouTube restrictions, SafeSearch, and online time limits to keep kids safe while they're having fun online. Maintain Protection Away from Home Devices remain secure everywhere with devices security app. And through KidShield, parents can monitor their kids locations . This way, kids stay digitally protected even on the go. VPN Clients and Server Supported Allow devices in your home network to access remote VPN servers without needing to install VPN software on every device. You can create different VPN connection types, including OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec VPN. Besides, Deco can run both the VPN and ordinary internet connections at the same time, delivering security and flexibility. Private IoT Network for More Security Set up a separate WiFi for IoT devices and overlay HomeShield and advanced WPA3 encryption to better protect the security of your home network and IoT devices. Seamless AI-Driven Mesh | Uninterrupted Streaming when Moving Between Rooms Deco Mesh forms a unified network with a single network name. With built-in AI-Roaming technology, it creates the ideal WiFi solution with its advanced algorithms and self-learning. Walk through your home and enjoy seamless streaming at the fastest possible speeds. |
| Product Type | Wireless Router |
| Product Name | Deco BE23 BE3600 Whole Home Mesh WiFi 7 System |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | DECOBE231PACK |
| Product Model | BE23 |
| Product Line | Deco |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Network Band | Dual Band |
| Number of Bandwidth Streams | 4 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Alexa/Google Assistant |
Warranty Information