TP Link
TP-Link Omada 5-Port Gigabit Easy Smart Switch (ds105ge)
- SKU:
- 20905563
- MPN:
- ds105ge
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 11:51:56 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $33.86 each 33.86 |
| Buy 3 | and pay only $31.12 each 31.12 |
| Buy 4 | and pay only $30.08 each 30.08 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $28.67 each 28.67 |
| Buy 10 or above | and pay only $27.64 each 27.64 |
- Stock Update:
- 05/01/2026 11:51:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Omada 5-Port Gigabit Easy Smart SwitchPackage Contents:
- Omada 5-Port Gigabit Easy Smart Switch
- Power Adapter
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Omada 5-Port Gigabit Easy Smart Switch
- Power Adapter
- Installation Guide
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
- RoHS
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| Power Source |
|
| Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Consumption | 2.82 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor |
|
| Product Color | Gray |
| Height | 1" |
| Color Family | Gray |
| Width | 3.9" |
| Depth | 3.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 5 x 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet RJ-45 Network |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Name | Omada 5-Port Gigabit Easy Smart Switch |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | DS105GE |
| Product Model | DS105GE |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Data Transfer Rate | 125 MB/s |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Networking Standards |
|
| Technical Information | |
| Features | Fanless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link Omada 5-Port Gigabit Easy Smart Switch (ds105ge)
$38.61