tp-link
TP-Link EAP211-Bridge KIT Single Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac 867 Mbit/s Wireless Bridge - Indoor/Outdoor (eap215-bridgekit)
- SKU:
- 20859544
- MPN:
- eap215-bridgekit
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 08:08:00 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 08:08:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
EAP211-Bridge KITOmada Wireless Bridge 5 GHz 867 Mbps Indoor/Outdoor Access Point
802.11ac for up to 867 Mbps on the 5 GHz wireless data rate.
Ideal for long-range wireless transmission up to 1 km.
Auto-pairing and agile LEDs for efficient deployment.
3x Gigabit Ethernet ports for more high-speed IP camera connections.
Supports Omada SDN for remote and centralized management.
IP65 weatherproof enclosure and 6kV protection ensure all-weather suitability.
Supports Passive PoE for flexible deployment (adapter included).HARDWARE FEATURES
Interface
3x Gigabit Ethernet Ports x6
Button
Reset
Power Supply
12V DC / 24V Passive PoE (Passive PoE adapter included.)
Power Consumption
11.5W
Antenna Type
Internal 2x2 Dual-polarized directional MIMO antennas
5 GHz: 7.0 dBi
Horizontal:70o, Vertical: 70o
Weatherproof EnclosureI
IP65
Mounting
Pole Mounting (Accessories included)WIRELESS FEATURES
Coverage
1000m(3280ft)
Wireless Standards
IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Frequency
5 GHz
Signal Rate
5 GHz: Up to 867 Mbps
Wireless Functions
Mesh x4
MU-MIMO: 5G 2x2 MU-MIMO DL
Load Balance
Seamless Roaming(802.11r)
Beamforming
Airtime Fairness
Multiple SSIDs:8
Wireless Statistics
Wireless Schedule
Reboot Schedule
RADIUS Accounting
MAC Authentication
Static IP/Dynamic IP
Wireless Security
VLAN
Access Control
Rogue AP Detection
Captive Portal Authentication
Maximum number of MAC Filter: 4,000
WPA-Personal/Enterprise, WPA2-Personal/Enterprise
Transmission Power
CE:
<23dBm (5 GHz, band 1/2, EIRP)
<30dBm (5 GHz band3, EIRP)
FCC:
<22dBm (5 GHz band1/4)MANAGEMENT
Omada App
Yes
Restore and Backup
Yes
Firmware update via Web
Yes
NTP
Yes
Centralized Management
Omada Hardware Controller (OC300)
Omada Hardware Controller (OC200)
Omada Software Controller
Omada Cloud-Based Controller
Cloud Access
Yes. Require the use of OC300, OC200, the Omada Software Controller, or Omada Cloud-Based Controller.
LED ON/OFF Control
Yes
Management MAC Access Control
Yes
SNMP
v1, v2c, v3
SSH
Yes
Web-based Management
YesOTHERS
Certification
CE, FCC, RoHS
Package Contents
EAP211-Bridge KIT
Passive PoE Adapter
Power Cord
Installation Guide
Mounting Kit
Environment
Operating Temperature: -40 oC70 oC (-40 oF158 oF)
Storage Temperature: -40 oC70 oC (-40 oF158 oF)
Operating Humidity: 10%90% non-condensing
Storage Humidity: 5%90% non-condensingItem Dimension (L"xW"xH")
11 x 10 x 4
Weight
4 lbs
Warranty Information
2-year
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Wireless Bridge 5 GHz 867 Mbps Indoor/Outdoor Access Point
- Passive PoE Adapter
- Power Cord
- Installation Guide
- Mounting Kit
Certifications & Standards:
- FCC
- CE
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Consumption | 11.50 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Pole-mountable |
| Height | 8.8" |
| Width | 3.1" |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Depth | 2.4" |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| PoE PD Port | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Long-Distance PtMP & PtP Wi-Fi Transmission, Perfect for Multiple Scenarios Omada Professional Outdoor Wireless Bridge Solution Up to 3.1mi (5km) Distance Ideal for setting up networks in remote locations. Up to 70° Beamwidth for Wider Deployment One central AP covers more distributed APs and cameras, eliminating the need for multiple central APs. Three Ports for More Devices Connect more cameras and devices without an extra switch. IP65 Weatherproof for Outdoor Use Durable performance with IP65 rating and operating range of -40°F to 158°F (-40°C to 70°C). Standalone or Omada SDN Mode Flexible dual modes for batch deployment and remote management via the Omada app or Web UI. Point-to-Point (PtP) Network Expansion or Remote Camera Monitoring | Outdoor PtP (Point-to-Point) Wi-Fi Connection | Extend Wi-Fi to Additional Buildings Extend your home network or Wi-Fi to your shop, barn, garage, farm, storehouse, guesthouse, or RV. Extend Wi-Fi to Additional Offices Provide 550Mbps bandwidth within a 328ft (100m) range using the EAP215-Bridge KIT or EAP211-Bridge KIT. Elevator PtP Wi-Fi for Surveillance Record real-time video to an NVR with virtually no hardwiring required Point-to-Multipoint (PtMP) Connections with Higher Beamwidth for Distributed Cameras | Outdoor PtMP (Point-to-Multipoint) Wi-Fi for Surveillance | Parking Lots Remotely connect cameras to reduce crime and accidents Farms / Orchards Remotely connect cameras to protect your property Construction Sites Rapidly deploy wireless networks to remotely monitor construction progress in real time or manage logistics. More from the Manufacturer |
| Product Type | Wireless Bridge |
| Product Name | Wireless Bridge 5 GHz 867 Mbps Indoor/Outdoor Access Point |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | EAP211-BRIDGE KIT |
| Product Line | EAP211-Bridge KIT |
| Network & Communication | |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Communication Protocols |
|
| Technical Information | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Wireless Transmission Speed | 867 Mbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Data Encryption | Yes |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Encryption Standard |
|
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Network Band | Single Band |
| Total Number of Antennas | 2 |
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Beamforming Technology | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link EAP211-Bridge KIT Single Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac 867 Mbit/s Wireless Bridge - Indoor/Outdoor (eap215-bridgekit)
$128.07