TP Link
TP-Link EAP225 Dual Band IEEE 802.11ac 1.32 Gbit/s Wireless Access Point - Indoor EAP225_3
- SKU:
- 21489383
- MPN:
- eap225
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 06:26:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $75.88 each 75.88 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $73.31 each 73.31 |
| Buy 5 or above | and pay only $71.85 each 71.85 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 06:26:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
An Affordable Business-Class
802.11ac MU-MIMO Wi-Fi Solution
Superior Wi-Fi Speeds with MU-MIMO Technology
Outfitted with the latest 802.11ac Wave 2 MU-MIMO technology, the EAP225 easily delivers dual-band Wi-Fi speeds of up to 1350 Mbps to multiple devices at the same time.
EAP Controller Software
Easy for Centralized Management
Manage and monitor hundreds of EAPs with ease, all from a single location. The TP-Link Omada Controller software provides an intuitive management interface. Control and map out the entire network from any connected PC. There's no added cost, and no need for special training. Business Wi-Fi management has never been so efficient and cost-effective.
Efficient Guest Authentication with Facebook and SMS Support
Captive portal helps maintain only authorized guests to use the network, presenting devices with a convenient, user-friendly authentication method to grant Wi-Fi access. The addition of SMS and Facebook authentication simplifies the captive portal even further to simplify connectivity and boost your business.
Multiple PoE Options for Easy Installation
EAP225 supports both 802.3af PoE and Passive PoE power supply, can be either powered by a PoE switch or the provided PoE adapter, making deployment effortless and flexible.
Unified Wi-Fi for Multi-user Business Environment
The Omada business-grade 11ac Wi-Fi solution is engineered to handle heavy multi-user usage in large areas without encountering the same stability issues found with standard routers and access points purposed for home use. It's the perfect fit for motels, salons, chain-stores, schools, and restaurants.
Package Contents:
- AC1350 Wireless MU-MIMO Gigabit Ceiling Mount Access Point
- Passive PoE Adapter
- Power Cord
- Mounting Kits
- Installation Guide
Features
- AC1350 Wireless MU-MIMO Gigabit Ceiling Mount Access Point
- Passive PoE Adapter
- Power Cord
- Mounting Kits
- Installation Guide
Additional Information:
Legal Disclaimer:
Actual network speed may be limited by the rate of the product's Ethernet WAN or LAN port, the rate supported by the network cable, Internet service provider factors and other environmental conditions.
Environmentally Friendly:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Power Consumption | 12.60 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 1.5" |
| Width | 8.1" |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Depth | 7.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Powerline | No |
| USB | No |
| HDMI | No |
| Management Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | An Affordable Business-Class 802.11ac MU-MIMO Wi-Fi Solution Superior Wi-Fi Speeds with MU-MIMO Technology Outfitted with the latest 802.11ac Wave 2 MU-MIMO technology, the EAP225 easily delivers dual-band Wi-Fi speeds of up to 1350 Mbps to multiple devices at the same time. EAP Controller Software Easy for Centralized Management Manage and monitor hundreds of EAPs with ease, all from a single location. The TP-Link Omada Controller software provides an intuitive management interface. Control and map out the entire network from any connected PC. There's no added cost, and no need for special training. Business Wi-Fi management has never been so efficient and cost-effective. Efficient Guest Authentication with Facebook and SMS Support Captive portal helps maintain only authorized guests to use the network, presenting devices with a convenient, user-friendly authentication method to grant Wi-Fi access. The addition of SMS and Facebook authentication simplifies the captive portal even further to simplify connectivity and boost your business. Multiple PoE Options for Easy Installation EAP225 supports both 802.3af PoE and Passive PoE power supply, can be either powered by a PoE switch or the provided PoE adapter, making deployment effortless and flexible. Unified Wi-Fi for Multi-user Business Environment The Omada business-grade 11ac Wi-Fi solution is engineered to handle heavy multi-user usage in large areas without encountering the same stability issues found with standard routers and access points purposed for home use. It's the perfect fit for motels, salons, chain-stores, schools, and restaurants. |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Name | AC1350 Wireless MU-MIMO Gigabit Ceiling Mount Access Point |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | EAP225 |
| Product Model | EAP225 |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Number of Internal Antennas | 3 |
| Network Band | Dual Band |
| Wireless Transmission Speed | 1.32 Gbit/s |
| Total Number of Antennas | 3 |
| MIMO Technology | Yes |
| Frequency Band |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Beamforming Technology | Yes |
Warranty Information