TP Link
TP-Link EAP610-Outdoor Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 1.80 Gbit/s Wireless Access Point - Outdoor EAP610OUTDOOR_3
- SKU:
- 21520242
- MPN:
- eap610-outdoor
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:15:16 PM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:15:16 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dual-Band WiFi 6 Connectivity
Powered by the latest WiFi 6 technology, the AP delivers speeds of up to 1.8 Gbps, providing higher data rates on both 5 GHz and 2.4 GHz bands for demanding multi-user scenarios, such as outdoor swimming pools, cafés, and amusement parks.
Long-Range Coverage
Professional antennas equipped with high-power amplifiers utilize WiFi 6 technology to provide strong and expansive wireless coverage to various outdoor environments.
- Beamforming
- Band Steering
- Airtime Fairness
OFDMA and MU-MIMO greatly improve multi-user efficiency to provide simultaneous connections for dozens of clients in large open areas.
- Wireless Camera
- Laptop
- Tablet
- Phone
- Wireless Speaker
The Omada Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices including access points, switches, and routers to provide 100% centralized cloud management and create a highly scalable network-all controlled from a single interface.
- Hassle-Free Cloud or On-Premises Controllers
- Centralized Cloud Management
- Intelligent Monitoring
- Zero-Touch Provisioning (ZTP)
With Mesh technology, Omada EAPs save you from extra wires by wirelessly extending your WiFi signal further and more flexibly to hard-to-wire areas.
Optimized Network Performance
Intelligent self-organization optimizes the best path between EAPs while self-healing ensures you stay online even when one AP is disrupted.
Always Stay Smooth with Fast Roaming
Ensures customers enjoy uninterrupted streaming when moving around by switching clients automatically to the access points with the optimal signal.
IP67 Weatherproof Enclosure for Outdoor Environments
EAP610-Outdoor is totally resistant to dust ingress, shock, vibration, and moisture, withstanding the most extreme environments.
- 6: Completely dust-tight. No ingress of dust.
- 7: Protection against full immersion in water up to 1 meter deep for half an hour
Versatile Mounting Solutions
Our mounting kits provide flexible installation, whether inside or outside.
Multiple PoE Options for Easy Installation
The AP supports both 802.3at PoE+ and Passive PoE power supply. It can be either powered by a PoE switch or the provided PoE adapter for convenient deployment.
Package Contents:
- EAP610-Outdoor Wireless Access Point
- Passive PoE Adapter
- Power Cord
- Mounting Kits
- Waterproof Kits
- Waterproof Antenna
- Installation Guide
Features
- EAP610-Outdoor Wireless Access Point
- Passive PoE Adapter
- Power Cord
- Mounting Kits
- Waterproof Kits
- Waterproof Antenna
- Installation Guide
Additional Information:
Legal Disclaimer:
Actual network speed may be limited by the rate of the product's Ethernet WAN or LAN port, the rate supported by the network cable, Internet service provider factors and other environmental conditions.
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 2.2" |
| Width | 11" |
| Antenna Form Factor | External |
| Depth | 4.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Dual-Band WiFi 6 Connectivity Powered by the latest WiFi 6 technology, the AP delivers speeds of up to 1.8 Gbps, providing higher data rates on both 5 GHz and 2.4 GHz bands for demanding multi-user scenarios, such as outdoor swimming pools, cafés, and amusement parks. Long-Range Coverage Professional antennas equipped with high-power amplifiers utilize WiFi 6 technology to provide strong and expansive wireless coverage to various outdoor environments. Beamforming Band Steering Airtime Fairness Connect Numerous Devices OFDMA and MU-MIMO greatly improve multi-user efficiency to provide simultaneous connections for dozens of clients in large open areas. Wireless Camera Laptop Tablet Phone Wireless Speaker Seamless Integration into Omada SDN Platform The Omada Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices including access points, switches, and routers to provide 100% centralized cloud management and create a highly scalable network-all controlled from a single interface. Hassle-Free Cloud or On-Premises Controllers Centralized Cloud Management Intelligent Monitoring Zero-Touch Provisioning (ZTP) Easy Deployment & Higher Performance by Omada Mesh | Easy Pairing, Less Wiring With Mesh technology, Omada EAPs save you from extra wires by wirelessly extending your WiFi signal further and more flexibly to hard-to-wire areas. Optimized Network Performance Intelligent self-organization optimizes the best path between EAPs while self-healing ensures you stay online even when one AP is disrupted. Always Stay Smooth with Fast Roaming Ensures customers enjoy uninterrupted streaming when moving around by switching clients automatically to the access points with the optimal signal. IP67 Weatherproof Enclosure for Outdoor Environments EAP610-Outdoor is totally resistant to dust ingress, shock, vibration, and moisture, withstanding the most extreme environments. 6: Completely dust-tight. No ingress of dust. 7: Protection against full immersion in water up to 1 meter deep for half an hour Versatile Mounting Solutions Our mounting kits provide flexible installation, whether inside or outside. Multiple PoE Options for Easy Installation The AP supports both 802.3at PoE+ and Passive PoE power supply. It can be either powered by a PoE switch or the provided PoE adapter for convenient deployment. |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Name | EAP610-Outdoor Wireless Access Point |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | EAP610-OUTDOOR |
| Product Model | EAP610-Outdoor |
| Technical Information | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Network Band | Dual Band |
| Wireless Transmission Speed | 1.80 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Data Encryption | Yes |
| Frequency Band |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Beamforming Technology | Yes |
| Encryption Standard |
|
Warranty Information