tp-link
TP-Link Kasa Smart HS200 - Kasa Smart Light Switch
- SKU:
- 21389378
- MPN:
- hs200_3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:26:47 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $28.40 each 28.4 |
| Buy 3 | and pay only $25.37 each 25.37 |
| Buy 4 | and pay only $24.11 each 24.11 |
| Buy 5 - 7 | and pay only $23.36 each 23.36 |
| Buy 8 or above | and pay only $21.63 each 21.63 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:26:47 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Control from Anywhere
Control anything a standard light switch controls, like lights, ceiling fans and other fixtures, from anywhere using the Kasa Smart app. Turn fixtures on and off, set schedules, even group them with other Kasa Smart devices.
Easy Install
No need to understand complex wiring, just follow the step-by-step wiring process in the Kasa Smart app for a guided installation. Your Kasa Smart Wi-Fi Light Switch comes with labels, a faceplate and the necessary hardware for your convenience.
INSTALL TUTORIAL
Your Voice Has Power
Use simple voice commands to control all of your Kasa Smart light switches or light bulbs with any Alexa or Google Assistant smart speaker. Turn on kitchen lights when your hands are full, let your voice assistant know to dim your lights, even turn off hallway lights as you're walking to bed.
A Single Tap Is All It Takes
Use the Grouping feature on the Kasa Smart app to combine your devices together for unified control with one single tap on your smartphone. Combine your living room bulbs, plugs and light switches together for an easier way to turn them on when you get home.
Package Contents:
- 1 x Smart Wi-Fi Light Switch
- 1 x Face Plate
- 4 x Wire Nuts
- 1 x Quick Start Guide
Features
- 1 x Smart Wi-Fi Light Switch
- 1 x Face Plate
- 4 x Wire Nuts
- 1 x Quick Start Guide
Certifications & Standards:
- EAC
- FCC
- UL
Additional Information:
- Protocol IEEE 802.11b/g/n
- Wireless Type 2.4GHz, 1T1R
- System Requirements Android 4.1 or higher, iOS 8 or higher
- Supported OS: Windows 10
- Buttons Power button, Restart Button, Reset Button
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Power Rating | 600 W |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Current Rating | 15 A |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.12 oz |
| Product Color | White |
| Height | 2.6" |
| Color Family | White |
| Width | 4.7" |
| Depth | 6.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Kasa Smart |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Control from Anywhere Control anything a standard light switch controls, like lights, ceiling fans and other fixtures, from anywhere using the Kasa Smart app. Turn fixtures on and off, set schedules, even group them with other Kasa Smart devices. Easy Install No need to understand complex wiring, just follow the step-by-step wiring process in the Kasa Smart app for a guided installation. Your Kasa Smart Wi-Fi Light Switch comes with labels, a faceplate and the necessary hardware for your convenience. INSTALL TUTORIAL Your Voice Has Power Use simple voice commands to control all of your Kasa Smart light switches or light bulbs with any Alexa or Google Assistant smart speaker. Turn on kitchen lights when your hands are full, let your voice assistant know to dim your lights, even turn off hallway lights as you're walking to bed. A Single Tap Is All It Takes Use the Grouping feature on the Kasa Smart app to combine your devices together for unified control with one single tap on your smartphone. Combine your living room bulbs, plugs and light switches together for an easier way to turn them on when you get home. More from the Manufacturer |
| Product Type | Wireless Switch |
| Product Name | Smart Wi-Fi Light Switch |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | HS200 |
| Product Model | HS200 |
| Packaged Quantity | 30 Pack |
| Technical Information | |
| Controllable Function | Light Control |
| Features | Light Timer |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
Warranty Information