tp-link
TP-Link Omada 8-Port 10/100Mbps + 3-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+ (ds111p)
- SKU:
- 20761988
- MPN:
- ds111p
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:20:51 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $79.18 each 79.18 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $77.14 each 77.14 |
| Buy 5 - 14 | and pay only $75.92 each 75.92 |
| Buy 15 or above | and pay only $73.76 each 73.76 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 12:20:51 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Omada 8-Port 10/100Mbps + 3-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+ PORT: 8 10/100 Mbps PoE+ Ports 2 Gigabit Non-PoE Ports 1 Gigabit SFP Slots SPEC: 802.3at / af 65 W PoE Power Desktop Steel Case FEATURE: Extend Mode for 250m PoE Transmitting Isolation Mode PoE Auto Recovery Plug and PlayFeatures
Application/Usage:
Network
Network
Specs
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| Power Source | PoE |
| PoE Budget | 65 W |
| Frequency | 50 Hz |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Consumption | 5.61 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.1" |
| Width | 8.2" |
| Depth | 4.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Total Number of Network Ports | 10 |
| Modular | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1.0 |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Name | Omada 8-Port 10/100Mbps + 3-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+ |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | DS111P |
| Product Model | DS111P |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported |
|
| Network Technology |
|
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
| Technical Information | |
| Features | Fanless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link Omada 8-Port 10/100Mbps + 3-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+ (ds111p)
$83.96