TP Link
TP-Link Omada EAP610GP Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 1.73 Gbit/s Wireless Access Point (eap610gp-desktop)
- SKU:
- 20919594
- MPN:
- eap610gp-desktop
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/10/2025 07:40:57 AM PST
- Stock Update:
- 07/10/2025 07:40:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
- Integrates into Omada Optical Networking
- Omada Centralized Management
- One Fiber, Multiple Services
- WiFi 6 Gigabit ONU
- Seamless Roaming & Omada Mesh
- PoE Out for Convenience
- PPSK & Captive Portal
- Quick, Easy Setup
Complete Omada Optical Networking Solution
The Omada Optical Networking Solution delivers enterprise-grade gigabit passive optical networking. It seamlessly integrates essential components such as Omada switches, gateways, OLTs (Optical Line Terminals), and ONUs (Optical Network Units)-perfect for P2MP (point-to-multipoint) environments like hotels and MDUs.
- Omada Centralized Management
- Quick, Easy Adoption
- Easy Setup
- Complete Product Types
- Zero-Touch Provisioning
- Easy Monitoring
One Fiber, Multiple Services
Connect a fiber optic cable to the EAP610GP-Desktop to connect cameras, PCs, TVs, and an IP-Phone to carry data, voice, wired and wireless internet, HD video, and VoIP services.Seamless WiFi 6 Mesh Networking
Leverage GPON WiFi 6 technology for a robust and seamless network experience, delivering speeds up to 1.8 Gbps. Omada Mesh and 802.11k/v roaming ensure a consistently smooth and reliable connection.Flexible Desktop/Wall Installation
Choose a suitable installation method according to your needs.Package Contents:
- Omada EAP610GP Wireless Access Point
- Desktop/Wall Mounting Kit
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Omada EAP610GP Wireless Access Point
- Desktop/Wall Mounting Kit
- Installation Guide
Certifications & Standards:
- FCC
- CE
- IC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Consumption | 17.30 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |
| Height | 1.3" |
| Width | 5.5" |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Depth | 6.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Integrates into Omada Optical Networking Omada Centralized Management One Fiber, Multiple Services WiFi 6 Gigabit ONU Seamless Roaming & Omada Mesh PoE Out for Convenience PPSK & Captive Portal Quick, Easy Setup Complete Omada Optical Networking Solution The Omada Optical Networking Solution delivers enterprise-grade gigabit passive optical networking. It seamlessly integrates essential components such as Omada switches, gateways, OLTs (Optical Line Terminals), and ONUs (Optical Network Units)-perfect for P2MP (point-to-multipoint) environments like hotels and MDUs. Omada Centralized Management Quick, Easy Adoption Easy Setup Complete Product Types Zero-Touch Provisioning Easy Monitoring One Fiber, Multiple Services Connect a fiber optic cable to the EAP610GP-Desktop to connect cameras, PCs, TVs, and an IP-Phone to carry data, voice, wired and wireless internet, HD video, and VoIP services. Seamless WiFi 6 Mesh Networking Leverage GPON WiFi 6 technology for a robust and seamless network experience, delivering speeds up to 1.8 Gbps. Omada Mesh and 802.11k/v roaming ensure a consistently smooth and reliable connection. Flexible Desktop/Wall Installation Choose a suitable installation method according to your needs. More from the Manufacturer |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Name | Omada EAP610GP Wireless Access Point |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | EAP610GP-DESKTOP |
| Product Model | EAP610GP |
| Network & Communication | |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Communication Protocols |
|
| Wireless Performance | AX1800 |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Network Band | Dual Band |
| Wireless Transmission Speed | 1.73 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Data Encryption | Yes |
| Frequency Band |
|
| MIMO Type | Multi User MIMO |
| Beamforming Technology | Yes |
| Encryption Standard |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link Omada EAP610GP Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 1.73 Gbit/s Wireless Access Point (eap610gp-desktop)