tp-link
TP-Link POE150S Gigabit PoE Injector Adapter 802.3af 15.4W
- SKU:
- 21421839
- MPN:
- poe150s
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 08:23:06 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.97 each 26.97 |
| Buy 3 | and pay only $24.46 each 24.46 |
| Buy 4 | and pay only $22.72 each 22.72 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $21.97 each 21.97 |
| Buy 10 or above | and pay only $19.98 each 19.98 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 08:23:06 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
What This Product Does
The PoE Injector POE150S (TL-POE150S) fully complies with IEEE 802.3af standard, and can work with all IEEE 802.3af PoE compliant PDs (Powered Devices) or PoE Receiver Adapters, such as TP-LINK's POE10R, or other equivalent product, to expand your network to where there are no power line or outlet, where you wish to fix device such as AP, IP Camera or IP Phone, etc.
Package Contents:
- POE150S PoE Injector
- Power Adapter
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- POE150S PoE Injector
- Power Adapter
- Installation Guide
Certifications & Standards:
- IEEE 802.3af
- FCC
- CE
Compatibility:
Compatible Devices:
- Access Point
- IP Camera
- IP Phone
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 15.40 W |
| Input Voltage | 48 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.9" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 2.1" |
| Interfaces/Ports | |
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | What This Product Does The PoE Injector POE150S (TL-POE150S) fully complies with IEEE 802.3af standard, and can work with all IEEE 802.3af PoE compliant PDs (Powered Devices) or PoE Receiver Adapters, such as TP-LINK's POE10R, or other equivalent product, to expand your network to where there are no power line or outlet, where you wish to fix device such as AP, IP Camera or IP Phone, etc. More from the Manufacturer |
| Product Type | PoE Injector |
| Product Name | POE150S PoE Injector |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | POE150S |
| Product Model | POE150S |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link POE150S Gigabit PoE Injector Adapter 802.3af 15.4W
$33.71