tp-link
TP-Link POE370S 10G PoE++ Power Injector
- SKU:
- 21430659
- MPN:
- poe370s
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 02:35:16 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $59.84 each 59.84 |
| Buy 3 or above | and pay only $56.23 each 56.23 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 02:35:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Omada PoE++ Injector POE370S fully complies with IEEE 802.3af/at/bt (type 3) standards with up to 60 W power supply. It can easily expand your network to where there are no power lines or outlets, ideal for connecting PTZ IP Cameras, access points, and LEDs.
Package Contents:
- POE370S 10G PoE++ Injector
- Power Cord
- Installation Guide
Features
Package Contents:
- POE370S 10G PoE++ Injector
- Power Cord
- Installation Guide
Certifications & Standards:
- IEEE 802.3i
- IEEE 802.3u
- IEEE 802.3ab
- IEEE 802.3af
- IEEE 802.3at
- IEEE 802.3bt
- IEEE 802.3bz
- IEEE 802.3an
- FCC
- CE
Compatibility:
Compatible Devices:
- PTZ IP Cameras
- Access Points
- LEDs.
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 60 W |
| Input Voltage |
|
| Maximum Input Current | 1.60 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop/Wall Mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 2.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Output Ports | 1 x 10 Gigabit Ethernet |
| Input Ports | 1 x 10 Gigabit Ethernet |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | The Omada PoE++ Injector POE370S fully complies with IEEE 802.3af/at/bt (type 3) standards with up to 60 W power supply. It can easily expand your network to where there are no power lines or outlets, ideal for connecting PTZ IP Cameras, access points, and LEDs. |
| Product Type | PoE++ Injector |
| Product Name | POE370S 10G PoE++ Injector |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | POE370S |
| Product Model | POE370S |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-Link POE370S 10G PoE++ Power Injector
$64.13