TP Link
TP Link POE5460X Omada 10G Passive PoE Adapter 60W
- SKU:
- 21370296
- MPN:
- poe5460x
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:58:34 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $43.60 each 43.6 |
| Buy 3 | and pay only $41.58 each 41.58 |
| Buy 4 | and pay only $39.47 each 39.47 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $38.83 each 38.83 |
| Buy 10 or above | and pay only $37.76 each 37.76 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:58:34 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The passive PoE adapter POE5460X can be used to simultaneously supply power and transmit data to a passive PoE device.
Package Contents:
- POE5460X 54V 60W 10G Passive PoE Adapter
- Power Cord
- Installation Guide
Features
Package Contents:
- POE5460X 54V 60W 10G Passive PoE Adapter
- Power Cord
- Installation Guide
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
- BSMI
- KC
- IEEE802.3i
- IEEE 802.3u
- IEEE 802.3ab
- IEEE 802.3an
- IEEE 802.3bz
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Voltage | 54 V DC |
| Maximum Output Current | 1.11 A |
| Maximum Output Power | 60 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.4" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 2.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Output Ports | 1 x RJ-45 |
| Input Ports | 1 x RJ-45 |
| General Information | |
| Brand Name | Omada |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | The passive PoE adapter POE5460X can be used to simultaneously supply power and transmit data to a passive PoE device. |
| Product Type | PoE Injector |
| Product Name | POE5460X 54V 60W 10G Passive PoE Adapter |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | POE5460X |
| Product Model | POE5460X |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP Link POE5460X Omada 10G Passive PoE Adapter 60W
$48.46