TP Link
TP Link SG2008P Omada 8-port Smart Switch Poe+ Perp Omada 8-port Gig Smart Switch Poe+
- SKU:
- 21489305
- MPN:
- sg2008p
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 06:26:18 AM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 06:26:18 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Smarter Switching for Smarter Results
JetStream 8-Port Gigabit Smart Switch with 4-Port PoE+
- Centralized Management
- Multi-Site Management
- Omada App
- Multicast Optimization
- VLAN
- Access Control List
- 62 W PoE Budget
- Durable Metal Casing
Multiple Application Scenarios
The TL-SG2008P is fully compatible with PoE devices, such as IP cameras, access points, and IP phones. It also works with non-PoE wired devices to provide gigabit connections, such as PCs, printers, and IPTV.
Surveillance
Works with IP Cameras
Conference Call
Works with IP Phones
Wi-Fi Coverage
Works with Omada EAPs
Wired Connections
Works with PCs and Printers
Power over Ethernet for Simplified Network Deployment
Features four 802.3af/at compliant PoE+ ports, the switch supports up to 62 W total PoE power budget.* Designed to use a single Ethernet cable for both data and power transmission, it offers flexible deployment for PoE-supported devices such as wireless access points, IP cameras, and IP phones, lowering infrastructure costs for small businesses.
Value-Added Features Bring Unexpected Experience
Access Control List (ACL)
ACL serves as a virtual admin, allowing all connected devices to obtain data in accordance with user-defined network rules and help you create the network regulations you need.
QoS for Lag-Free Experience
Designate the priority of traffic based on QoS, ensuring latency sensitive applications like voice and video, remain clear and lag-free.
VLAN for Security
Use VLAN to achieve logical grouping management of devices in different physical LANs, improve information security, and reduce data congestion.
Omada SDN-Smarter Cloud Solution for Business Networking
Omada Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices including access points, switches and gateways, guaranteeing powerful business network with higher efficiency, higher security, and higher reliability.
- Wall-Plate AP
- Outdoor AP
- Ceiling Mount AP
- TL-SG2008P
- Omada Hardware Controller
- SafeStream Security Gateway
- Cloud Access
Hassle-Free Centralized Cloud Management:
100% centralized cloud management of whole network from different sites-all controlled from a single interface anywhere, anytime.
Features
No
Application/Usage:
IP Camera
Wireless Access Point
IP Phone
PC
Printer
Surveillance
Specs
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source |
|
| PoE Budget | 62 W |
| Input Voltage | 53.5 V DC |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Consumption | 7.90 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor |
|
| Height | 1" |
| Width | 8.2" |
| Depth | 4.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Modular | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | Smarter Switching for Smarter Results JetStream 8-Port Gigabit Smart Switch with 4-Port PoE+ Centralized Management Multi-Site Management Omada App Multicast Optimization VLAN Access Control List 62 W PoE Budget Durable Metal Casing Multiple Application Scenarios The TL-SG2008P is fully compatible with PoE devices, such as IP cameras, access points, and IP phones. It also works with non-PoE wired devices to provide gigabit connections, such as PCs, printers, and IPTV. Surveillance Works with IP Cameras Conference Call Works with IP Phones Wi-Fi Coverage Works with Omada EAPs Wired Connections Works with PCs and Printers Power over Ethernet for Simplified Network Deployment Features four 802.3af/at compliant PoE+ ports, the switch supports up to 62 W total PoE power budget.* Designed to use a single Ethernet cable for both data and power transmission, it offers flexible deployment for PoE-supported devices such as wireless access points, IP cameras, and IP phones, lowering infrastructure costs for small businesses. Value-Added Features Bring Unexpected Experience Access Control List (ACL) ACL serves as a virtual admin, allowing all connected devices to obtain data in accordance with user-defined network rules and help you create the network regulations you need. QoS for Lag-Free Experience Designate the priority of traffic based on QoS, ensuring latency sensitive applications like voice and video, remain clear and lag-free. VLAN for Security Use VLAN to achieve logical grouping management of devices in different physical LANs, improve information security, and reduce data congestion. Omada SDN-Smarter Cloud Solution for Business Networking Omada Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices including access points, switches and gateways, guaranteeing powerful business network with higher efficiency, higher security, and higher reliability. Wall-Plate AP Outdoor AP Ceiling Mount AP TL-SG2008P Omada Hardware Controller SafeStream Security Gateway Cloud Access Hassle-Free Centralized Cloud Management: 100% centralized cloud management of whole network from different sites-all controlled from a single interface anywhere, anytime. |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Name | JetStream TL-SG2008P 8-Ports Ethernet Switch |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | SG2008P |
| Product Model | TL-SG2008P |
| Product Line | JetStream |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Data Transfer Rate | 125 MB/s |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
| Technical Information | |
| Features | Fanless |
Warranty Information