Tripp Lite 2200va 1980w Intl Ups Smart Online Lcd Rackmount 208/230v Usb 2u - 200 V Ac, 208 V Ac, 220 V Ac, 230 V Ac, 240 V Ac - 4.30 Minute - Rack-mountable - 4.30 Minute - 1 X Iec (suint2200lcd2u)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
suint2200lcd2u
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, NJ warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 11:32:28 PM PST
  • Main
  • Rear
  • Front
  • Alternate-Image1
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Original
Stock Update:
05/13/2026 11:32:28 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:
  • SmartOnline SUINT2200LCD2U 2200VA Rack-mountable UPS
  • 4-Post Rack-mount Installation Kit
  • USB Cable
  • RS-232 Cable
  • C19-to-C20 Power Cable
  • 2 x C13-to-C14 Power Cables
  • Owner's Manual
Features
Package Contents:
  • USB Cable
  • RS-232 Cable
  • C19-to-C20 Power Cable
  • 2 x C13-to-C14 Power Cables
  • Owner's Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Philippines
Specs
Power Description
Load Capacity (Watt)1980 W
Input Voltage
Output Voltage
Load Capacity (VA)2200 VA
Physical Characteristics
Form FactorRack-mountable
Weight (Approximate)50.94 lb
Height3.5"
Width17.2"
Depth19.5"
Warranty
Limited Warranty2 Year
Battery Information
Backup/Run Time (Full Load)4.30 Minute
Typical Battery Recharge Time3 Hour
General Information
Brand NameTripp Lite series
Manufacturer Website Addresshttp://www.eaton.com
Marketing InformationDamage, Downtime and Data Loss
Reliable, Expandable Battery Backup Keeps You Operational Through Power Outages
Optional LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7
10 Outlets Protect Your Connected Components
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Clear LCD Interface Keeps You Informed at a Glance
More from the Manufacturer
Product TypeDouble Conversion Online UPS
Product NameSmartOnline SUINT2200LCD2U 2200VA Rack-mountable UPS
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberSUINT2200LCD2U
Product ModelSUINT2200LCD2U
Product LineSmartOnline
Technical Information
Receptacle Type
Receptacle Detail
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main