Tripp Lite 10ft Power Cord Extension Cable 5-15P to 5-15R 13A 16AWG 10' (P024-010-13A)
- SKU:
- MPN:
- p024-010-13a
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:16:53 PM PST
Bulk discount rates
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:16:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Certifications & Standards:
UL
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
UL
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 120 V AC |
| Current Rating | 13 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 10 ft |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Name | 10-ft. 16AWG, 13A Medium Duty Power Extension Cord (NEMA 5-15R to NEMA 5-15P) |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P024-010-13A |
| Product Model | P024-010-13A |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Gauge | 16 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose