Tripp Lite 1250W RV Inverter / Charger 12VDC 120VAC with Built in Isobar (RV1250ULHW)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
rv1250ulhw
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 04:26:29 AM PST
Stock Update:
05/13/2026 04:26:29 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The PowerVerter RV1250ULHW 1250W Inverter is the quiet alternative to gas generators with no fumes, fuel or noise to deal with!. It provides equipment with utility- or generator-supplied AC electricity filtered through premium ISOBAR surge protection. This inverter with automatic line-to-battery transfer and integrated charging system serves as an extended run UPS, a standalone power source or an automotive inverter suitable for rugged RV applications. Supplies up to 1250 watts of continuous 120V AC power from any 12V DC battery or automotive DC source. In UPS mode, the APS system responds to blackouts and voltage fluctuations with a near instantaneous automatic transfer to battery-derived AC output. When hardwire AC input is energized, commercial power passes through to connected equipment and the battery set is recharged via 3 stage, selectable 14/55 amp charging system. Highly adaptable to a variety of applications and site conditions with adjustable charger settings for wet/gel battery types and selectable line to battery power transfer voltages.
Package Contents:
  • PowerVerter RV1250ULHW 1250W Inverter
  • Instruction Manual
Features
Package Contents:
  • Instruction Manual
Certifications & Standards:
  • UL458
  • CSA
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
Power Description
Maximum Frequency60 Hz
Continuous Power Load1250 W
Input Voltage
Peak Power Load2500 W
Output Voltage120 V AC
Waveform TypePulse-width Modulated Sine Wave
Physical Characteristics
Weight (Approximate)23.30 lb
Product ColorGray
Height7"
Color FamilyGray
Width8.8"
Depth9"
Warranty
Limited Warranty30 Month
General Information
Brand NameTripp Lite series
Manufacturer Website Addresshttp://www.eaton.com
Marketing InformationTripp Lite RV1250ULHW Inverter/Charger is the quiet alternative to gas generators with no fumes, fuel or noise to deal with! It provides equipment with utility- or generator-supplied AC electricity filtered through premium ISOBAR surge protection. This DC-to-AC inverter with automatic line-to-battery transfer and integrated charging system serves as an extended run UPS, a standalone power source or an automotive inverter suitable for rugged RV applications. Supplies up to 1250 watts of continuous 120V AC power from any 12V DC battery or automotive DC source. OverPower TM inverter output feature temporarily provides up to 150% of the continuous output for 1-60 minutes, and DoubleBoost TM inverter output feature delivers up to 200% of the continuous output for up to 10 seconds, providing the extra power needed to cold start heavy-duty tools and motorized equipment. When hardwire AC input is energized, commercial power passes through to connected equipment and the battery set is recharged via 3 stage, selectable 14/55 amp charging system. In UPS mode, the APS system responds to blackouts and voltage fluctuations with a near instantaneous automatic transfer to battery-derived AC output. Includes a set of high current DC input terminals for simple installation (user supplies batteries and cabling - see owner's manual for recommendations). Passes sine wave utility or generator power during battery charging and UPS line power operation, plus efficient PWM sine wave AC output in inverter and UPS backup modes. Reliable large transformer design, with frequency control powers resistive electronic loads or large inductive motors, compressors and other items with high current needs on startup. Optional APSRM4 wired remote power switch with full status LEDs provides remote power inverter on/off switching and continuous status information (APSRM4 sold separately). Supports an unlimited amount of runtime with any number of user-supplied batteries connected. Highly adaptable to a variety of applications and site conditions with adjustable charger settings for wet/gel battery types and selectable line to battery power transfer voltages.
More from the Manufacturer
Product TypePower Inverter
Product NamePowerVerter RV1250ULHW 1250W Inverter
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberRV1250ULHW
Product ModelRV1250ULHW
Product LinePowerVerter
Technical Information
Plug/Connector TypeHardwired
ReceptaclesHardwired
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main