tripp lite power management
Tripp Lite SmartOnline SU1000RTXLCD2U 1000VA Tower/Rack Mountable UPS - 1 kVA/900 W - 2UTower/Rack Mountable 0.08 Hour Full Load - 6 x NEMA 5-15R
- SKU:
- 18144879
- MPN:
- su1000rtxlcd2u
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 03:43:33 AM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 03:43:33 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite Smart Online UPS systems offer high performance power protection ideal for critical server and network equipment in datacenters, computer rooms and network closets. Online, double-conversion Uninterruptible Power Supply (UPS) maintains perfectly regulated output power by continuously converting raw AC input to DC, then re-converting output back to AC. Fully regulated sine wave AC output with +/-2% voltage regulation powers network equipment continuously, even during severe brownouts and overvoltages, all without depleting UPS battery reserves. Maintains battery-derived AC output during power failures with zero transfer time. Extended runtime options available. Interactive LCD interface reports UPS operating mode, detailed UPS and site-power data, plus enables a variety of UPS setup and configuration options. Highly efficient operation in optional economy mode saves BTU heat output and energy costs. Network management interfaces support communications via USB, RS-232, contact-closure and optional SNMPWEBCARD network interface. Built-in DB9 port offers both enhanced RS-232 data and basic contact closure monitoring ability. HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X. Includes PowerAlert monitoring software and complete cabling. Emergency Power Off (EPO) interface. LED display reports UPS operating mode, line power availability, battery mode operation, inverter operation, ECO mode status and output power availability. LED/LCD display panel easily rotates for viewing in rackmount or tower configurations. Audible alarm with push-button momentary alarm-cancel and silent-mode LCD configuration options. Programmable self-test. Fault-tolerant auto-bypass mode. Field-replaceable, hot-swappable internal batteries and external battery packs.
Package Contents:
- SmartOnline SU1000RTXLCD2U 1000VA Tower/Rack Mountable UPS
- PowerAlert UPS Monitoring Software CD
- USB Cable
- Serial Cable
- EPO Cable
- 4 Post Rackmount Installation Kit
- Instruction Manual
Features
Certifications & Standards:
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Output Power Factor | 0.9 |
| Surge Energy Rating | 190 J |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Waveform Type | True Sine Wave |
| Output Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 36.38 lb |
| Height | 3.41" |
| Width | 17.33" |
| Depth | 17.72" |
| Rack Height | 2U |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <li>5-year depot exchange plan: TL9SW5Y-1500UC</li><li>Expedited parts coverage for 5 years</li><li>Parts, electronics and UPS batteries coverage</li><li>Next business day shipping</li><li>Technical support</li><li>5-year onsite plan: TLWFLN75XX-2509UC</li><li>Onsite parts and labor coverage for 5 years</li><li>Parts, electronics and UPS batteries coverage</li><li>24x7 onsite labor coverage, next-day response</li><li>Next-day shipping</li><li>Technical support</li> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.30 Minute |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Half Load) | 18.20 Minute |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Display & Graphics | |
| Display | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Reliable Battery Backup for IT Installations and Edge Networks This SmartOnline UPS system provides uninterrupted battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, surges and line noise that can damage valuable IT equipment or destroy data. Its on-line double-conversion topology continuously conditions incoming power and provides zero transfer time to battery during outages, which ensures clean, consistent sine wave output. It's ideal for education, healthcare, military, government and other mission-critical IT applications where space is limited, but premium power reliability is essential. Internal Battery Backup Keeps You Operational Through Power Outages The field-replaceable, hot-swappable valve regulated lead acid (VRLA) battery allows you to work through short power failures and gives you enough time to safely save files and shut down your system in case of a prolonged blackout. Automatic restart after power outages reduces costly on-site visits. Network Interface Card Offers 24/7 Remote Access A built-in card slot allows installation of a WEBCARDLXE network interface that turns the UPS into a managed device on your network. It enables full remote configuration and SNMP-based UPS management, including load shedding, safe shutdowns and automated alerts. (8) 5-15R Outlets Protect Your Connected Components Managed outlets provide connected equipment with pure sine wave AC output and allow you to manage power consumption down to the outlet group level. Power provided by these outlets is filtered to protect connected equipment against damaging surges and line noise. Filtering EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better This UPS system filters out disruptive electromagnetic and radio frequency interference that can inflict hardware damage or data loss. This EMI/RFI filtering also helps your connected components perform better and last longer. Intuitive LCD Interface Keeps You Informed at a Glance The menu-driven LCD provides control settings, including load, voltage and battery levels. It also reveals critical information to help diagnose any issues, including alarm and fault notifications. Advanced Communications Ports Allow for Automatic Saves and Shutdowns RS-232 and USB ports connect to a serial-enabled device for a variety of communication options (cables are included). Other connectors permit emergency shutdown or remote restart of all connected equipment. More from the Manufacturer |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Product Name | SmartOnline SU1000RTXLCD2U 1000VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SU1000RTXLCD2U |
| Product Model | SU1000RTXLCD2U |
| Product Line | SmartOnline |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Bypass Switch | Automatic |
| Energy Saving | High efficiency economy mode operation, Individually controllable load banks |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Cord Length | 8 ft |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Application/Usage |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 0 ns |
| Management | |
| Network Management |
|
| Environmental Conditions | |
| Operating Humidity | 0% - 96% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Storage Temperature | -13°F (-25°C) - 131°F (55°C) |
Warranty Information