Tripplite
Tripp Lite SmartRack Cable Entry Gland Plate for NEMA-Rated Enclosure Cabinets, 21-Port Membrane (srgp3rm)
- SKU:
- 20069346
- MPN:
- srgp3rm
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 03:09:15 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $50.64 each 50.64 |
| Buy 3 | and pay only $47.12 each 47.12 |
| Buy 4 | and pay only $45.80 each 45.8 |
| Buy 5 or above | and pay only $45.01 each 45.01 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 03:09:15 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Gasketed Cable Entry Plate for NEMA-Rated Industrial Enclosures
This metal-reinforced gland plate covers cable entry and exit cutouts on SmartRack® NEMA 3R and NEMA 4 industrial enclosures, including the SRN and SRIN series. The SRGP3RM is sized to correspond to the enclosures' cable cutouts, making it quick and easy to install. Twenty-one ports accept a wide range of cable sizes, including 3 mm to 7 mm (14), 4 mm to 12 mm (six) and 16 mm to 27 mm (one). Membrane seals around non-terminated cables maintain the enclosure's NEMA 3R or NEMA 4 rating. Unused ports also are protected against dust and moisture.
Package Contents:
- SRGP3RM Cable Entry Plate
- 6 x M5 Screws
- Owner's Manual
Features
- SRGP3RM Cable Entry Plate
- 6 x M5 Screws
- Owner's Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Weight (Approximate) | 2.01 lb |
| Height | 1.26" |
| Width | 13.39" |
| Depth | 5.91" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Gasketed Cable Entry Plate for NEMA-Rated Industrial Enclosures This metal-reinforced gland plate covers cable entry and exit cutouts on SmartRack® NEMA 3R and NEMA 4 industrial enclosures, including the SRN and SRIN series. The SRGP3RM is sized to correspond to the enclosures' cable cutouts, making it quick and easy to install. Twenty-one ports accept a wide range of cable sizes, including 3 mm to 7 mm (14), 4 mm to 12 mm (six) and 16 mm to 27 mm (one). Membrane seals around non-terminated cables maintain the enclosure's NEMA 3R or NEMA 4 rating. Unused ports also are protected against dust and moisture. |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Name | SRGP3RM Cable Entry Plate |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRGP3RM |
| Product Model | SRGP3RM |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Entry Plate |
| Features |
|
Warranty Information