Tripp Lite
Tripp Lite U236-000-gbw Gigabit Ethernet Card - Usb 2.0 - 1 Port[s] - 1 X Network [rj-45] - Twisted Pair (u236-000-gbw)
- SKU:
- 18152113
- MPN:
- u236-000-gbw
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:
- U236-000-GBW Gigabit Ethernet Card
- Quick Start Guide
- Driver CD
Features
Package Contents:
Computer
Vietnam
- U236-000-GBW Gigabit Ethernet Card
- Quick Start Guide
- Driver CD
Device Supported:
Computer
Platform Supported:
Mac
PC
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Height | 0.6" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 1 |
| Host Interface | USB 2.0 |
| USB | No |
| Serial Port | No |
| Ethernet AUI | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| XJACK | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Tripp Lite's U236-000-GBW, USB 2.0 Gigabit Ethernet Adapter, allows your computer to instantly connect to a Gigabit network through a USB port - no need to open up your computer case to add an internal Ethernet card. The adapter's compliance with USB 2.0 (480Mbps) ensures true Gigabit network speed without any compromise. Furthermore, the adapter is compact and is USB bus-powered; requires no external power adapter. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | U236-000-GBW Gigabit Ethernet Card |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U236-000-GBW |
| Product Model | U236-000-GBW |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| InfiniBand | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite U236-000-gbw Gigabit Ethernet Card - Usb 2.0 - 1 Port[s] - 1 X Network [rj-45] - Twisted Pair (u236-000-gbw)