Tripp Lite
Tripp Lite U326-006 Data Transfer Cable Adapter Type A Male Usb - Type B Male Micro Usb - 72" - Blue (u326006)
- SKU:
- 18054179
- MPN:
- u326-006
- Availability:
- Usually ships in 1-2 business days. In stock at our OK warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 12:27:45 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $15.96 each 15.96 |
| Buy 3 | and pay only $13.23 each 13.23 |
| Buy 4 | and pay only $11.86 each 11.86 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $10.78 each 10.78 |
| Buy 10 or above | and pay only $8.77 each 8.77 |
- Stock Update:
- 05/11/2026 12:27:45 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lites 6ft, USB-A to Micro-B SuperSpeed USB 3.0 cable brings significant performance enhancements to the ubiquitous USB standard, while remaining compatible with the billions of USB enabled devices currently deployed in the market. SuperSpeed USB will deliver 10x the data transfer rate of Hi-Speed USB, up to 5Gbps, as well as improved power efficiency. USB 3.0 utilizes a bi-directional data interface rather than USB 2.0's half-duplex arrangement, where data can only flow in one direction at a time, giving a ten-fold increase in theoretical bandwidth. Tripp Lite Lifetime Warranty.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Vietnam
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Blue |
| Color Family | Blue |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Height | 9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | USB 3.0 cable (A to Micro-B M/M) is 10 times faster than hi-speed USB cables, with transfer rates up to 5Gbps. Bi-directional data interface allows data to only flow in one direction at a time to increase the theoretical bandwidth. Optimized power efficiency offers lower active and lower idle power requirements. 6' USB cable is designed for computers and peripherals with USB 3.0 capabilities. More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | USB 3.0 A-to-Micro-B M/M Cable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U326-006 |
| Product Model | U326-006 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Cable Type | USB |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Cable Length | 6 ft |
| Conductor | Copper |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite U326-006 Data Transfer Cable Adapter Type A Male Usb - Type B Male Micro Usb - 72" - Blue (u326006)
$22.68