Tripp Lite
Tripp Lite USB C USB-A to RJ45 Gigabit Ethernet Network Adapter 2xM/F Black (U336-000-GB-CA)
- SKU:
- 18532314
- MPN:
- u336-000-gb-ca
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/23/2026 06:10:58 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $37.76 each 37.76 |
| Buy 3 | and pay only $35.32 each 35.32 |
| Buy 4 | and pay only $33.23 each 33.23 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $32.50 each 32.5 |
| Buy 10 or above | and pay only $31.03 each 31.03 |
- Stock Update:
- 04/23/2026 06:10:58 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
USB to Gigabit Ethernet Adapter Connects You to a Wired 1G NetworkThis USB network adapter instantly connects your computer, notebook, MacBook Pro or Windows laptop to a wired Gigabit network through either a USB-A or USB-C port. No internal Ethernet card is required. Ideal for settings in which no Wi-Fi is available or when a wired connection offers faster speeds, this USB 3.2 Gen 1 adapter lets you enjoy true 10/100/1000 Mbps Ethernet speeds for uploading and downloading large files and streaming audio/video without buffering.Plug-and-Play Operation Gets You Online ImmediatelyThis bus-powered network adapter requires no external power source. Just connect the built-in USB-A plug to your computer (a USB-C adapter is included for connecting a USB-C or Thunderbolt 3 port), and use a Cat6 cable (such as Tripp Lite's N201-Series) to connect the RJ45 end to a network. LEDs indicate when the adapter is connected to your computer and your computer is connected to a network. Complies with Current IEEE StandardsThe U336-000-GB-CA is compliant with IEEE 802.3, 802.3u, 802.3ab and 802.3az standards. It supports full duplex with IEEE 802.3x flow control and half duplex with back-pressure flow control, as well as 10/100/1000 auto-sensing, Wake-on-LAN and IPv4 and IPv6 pack Checksum Offload Engine (COE) to reduce CPU loading. The compact unit fits easily into a pocket, purse, backpack or laptop bag for instant file transfers where needed. It's compatible with Windows and macOS. Tripp Lite U336-000-GB-CA Gigabit Ethernet CardConnects you to a wired 10/100/1000 Mbps network where Wi-Fi is weak or unavailable More convenient, less expensive than installing or upgrading an internal Ethernet card Widely compatible with Windows and macOS operating systems LED indicates successful connection to computer and an Ethernet network Plug-and-play operation with no external power needed for easy, immediate installation 3-year limited warranty
Package Contents:
- U336-000-GB-CA Gigabit Ethernet Card
- USB-A to USB-C Adapter (F/M)
- Quick Start Guide
Features
Package Contents:
Yes
Vietnam
- U336-000-GB-CA Gigabit Ethernet Card
- USB-A to USB-C Adapter (F/M)
- Quick Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Device Supported:
Notebook
Mac
Computer
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Weight (Approximate) | 3.10 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 2" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.8" |
| Depth | 0.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Host Interface | USB 3.0 Type A |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | USB to Gigabit Ethernet Adapter Connects You to a Wired 1G Network This USB network adapter instantly connects your computer, notebook, MacBook Pro or Windows laptop to a wired Gigabit network through either a USB-A or USB-C port. No internal Ethernet card is required. Ideal for settings in which no Wi-Fi is available or when a wired connection offers faster speeds, this USB 3.2 Gen 1 adapter lets you enjoy true 10/100/1000 Mbps Ethernet speeds for uploading and downloading large files and streaming audio/video without buffering. Plug-and-Play Operation Gets You Online Immediately This bus-powered network adapter requires no external power source. Just connect the built-in USB-A plug to your computer (a USB-C adapter is included for connecting a USB-C or Thunderbolt 3 port), and use a Cat6 cable (such as Tripp Lite's N201-Series) to connect the RJ45 end to a network. LEDs indicate when the adapter is connected to your computer and your computer is connected to a network. Complies with Current IEEE Standards The U336-000-GB-CA is compliant with IEEE 802.3, 802.3u, 802.3ab and 802.3az standards. It supports full duplex with IEEE 802.3x flow control and half duplex with back-pressure flow control, as well as 10/100/1000 auto-sensing, Wake-on-LAN and IPv4 and IPv6 pack Checksum Offload Engine (COE) to reduce CPU loading. The compact unit fits easily into a pocket, purse, backpack or laptop bag for instant file transfers where needed. It's compatible with Windows and macOS. |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | U336-000-GB-CA Gigabit Ethernet Card |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U336-000-GB-CA |
| Product Model | U336-000-GB-CA |
| Media & Performance | |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Technical Information | |
| Features | Plug and Play |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite USB C USB-A to RJ45 Gigabit Ethernet Network Adapter 2xM/F Black (U336-000-GB-CA)
$43.77