Tripplite
Tripp Lite Usb 2.0 Reversible Charging Sync Cable 28/24awg A To Micro B 1ft - Usb For Camera, Tablet Pc, Cellular Phone, Pda - 1 Ft - 1 X Type A Male Usb - 1 X Type B Male Micro Usb - (ur050-001-24g)
- SKU:
- 19844494
- MPN:
- ur050-001-24g
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/14/2026 08:41:57 AM PST
- Stock Update:
- 04/14/2026 08:41:57 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite's UR050-003-24G 1-ft. USB 2.0 A to Micro-B cable features a Universal / Reversible "A" connector, which takes the guesswork out of which way to position the "A" connector for plugging. Micro-USB is the latest generation of USB connector, and is found on Cell Phones, PDA's, USB On-the-Go ( OTG ) devices, Digital Cameras, Tablets and more. Constructed of premium double-shielded cable with tinned copper braid and aluminum mylar foil featuring twisted 28AWG data lines and 24AWG power lines. 24AWG power lines allow for charging of higher powered devices such as tablets, which standard 28AWG Micro USB cables can't sufficiently charge. USB 2.0 rated cable handles 480Mbps data transfer rates.Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.49 oz |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Height | 9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Tripp Lite's UR050-003-24G 1-ft. USB 2.0 A to Micro-B cable features a Universal / Reversible "A" connector, which takes the guesswork out of which way to position the "A" connector for plugging. Micro-USB is the latest generation of USB connector, and is found on Cell Phones, PDA's, USB On-the-Go ( OTG ) devices, Digital Cameras, Tablets and more. Constructed of premium double-shielded cable with tinned copper braid and aluminum mylar foil featuring twisted 28AWG data lines and 24AWG power lines. 24AWG power lines allow for charging of higher powered devices such as tablets, which standard 28AWG Micro USB cables can't sufficiently charge. USB 2.0 rated cable handles 480Mbps data transfer rates. More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer/Power Cable |
| Product Name | UR050-001-24G USB Data Transfer/Power Cable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | UR05000124G |
| Product Model | UR050-001-24G |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Cable Type | USB |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Cable Length | 1 ft |
| Conductor | Tinned Copper |
| Features | Reversible |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite Usb 2.0 Reversible Charging Sync Cable 28/24awg A To Micro B 1ft - Usb For Camera, Tablet Pc, Cellular Phone, Pda - 1 Ft - 1 X Type A Male Usb - 1 X Type B Male Micro Usb - (ur050-001-24g)