Tripplite
Tripp Lite Usb 3.0 Keystone Panel Mount Coupler Extension Cable Angled 1' - Usb For Home Theater System, Motherboard, Chromebook, Pdu, Ups - 640 Mb/s - Extension Cable - 11.81" - 1 X (u324-001-kpa-bk)
- SKU:
- 18148102
- MPN:
- u324-001-kpa-bk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/24/2025 03:09:10 PM PST
- Stock Update:
- 09/24/2025 03:09:10 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The U324-001-KPA-BK USB 3.0 All-in-One Keystone/Panel Mount Extension Cable allows you to terminate a USB 3.0 connection in a universal keystone wallplate or panel. Or you can use the included panel mount adapter to convert the female keystone jack port for installation in a motherboard, podium or kiosk. The angled connector makes the cable easy to install in tight spaces.Ideal for giving your conference room, classroom, home theater room or retail establishment a professional, tidy look, this one-foot cable can complete an in-wall run and keep components out of sight in a closet or another room to eliminate cable clutter. It supports data transfer rates up to 5 Gbps.
Molded nickel-plated connectors with gold-plated contacts offer optimal signal transfer. Premium foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI interference. Integral strain relief ensures the cable and connectors last a long time. A rugged PVC jacket protects twisted 28 AWG data lines and 24 AWG power lines.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.47 oz |
| Shipping Width | 6.90" |
| Shipping Height | 0.25" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | The U324-001-KPA-BK USB 3.0 All-in-One Keystone/Panel Mount Extension Cable allows you to terminate a USB 3.0 connection in a universal keystone wallplate or panel. Or you can use the included panel mount adapter to convert the female keystone jack port for installation in a motherboard, podium or kiosk. The angled connector makes the cable easy to install in tight spaces. Ideal for giving your conference room, classroom, home theater room or retail establishment a professional, tidy look, this one-foot cable can complete an in-wall run and keep components out of sight in a closet or another room to eliminate cable clutter. It supports data transfer rates up to 5 Gbps. Molded nickel-plated connectors with gold-plated contacts offer optimal signal transfer. Premium foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI interference. Integral strain relief ensures the cable and connectors last a long time. A rugged PVC jacket protects twisted 28 AWG data lines and 24 AWG power lines. More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | U324-001-KPA-BK USB Extension Data Transfer Cable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U324-001-KPA-BK |
| Product Model | U324-001-KPA-BK |
| Technical Information | |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Cable Type | USB |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Female |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Female |
| Contact Plating | Gold |
| Cable Length | 1 ft |
| Features |
|
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| American Wire Gauge | 28/24 AWG |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite Usb 3.0 Keystone Panel Mount Coupler Extension Cable Angled 1' - Usb For Home Theater System, Motherboard, Chromebook, Pdu, Ups - 640 Mb/s - Extension Cable - 11.81" - 1 X (u324-001-kpa-bk)