Tripp Lite
Tripp Lite USB C to HDMI / VGA Multiport Adapter Converter 4K, USB Type C, USB-C, USB Type-C (u444-06n-hv4k)
- SKU:
- 18157831
- MPN:
- u444-06n-hv4k
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 02:35:57 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $19.80 each 19.8 |
| Buy 3 | and pay only $18.20 each 18.2 |
| Buy 4 | and pay only $17.31 each 17.31 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $16.33 each 16.33 |
| Buy 10 or above | and pay only $14.70 each 14.7 |
- Stock Update:
- 04/28/2026 02:35:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The U444-06N-HV4K USB 3.1 Gen 1 USB-C to HDMI/VGA 4K Adapter (M/2xF) helps you transmit digital audio and video from your tablet, laptop, notebook, MacBook, Chromebook, smartphone or PC to a high-definition television, monitor or projector. It's an ideal tool for giving video presentations in conference rooms and classrooms, editing multiple documents on a larger screen or streaming video for digital signage.With a source device that also supports USB DisplayPort Alternate Mode, you can extend video from your primary display to another, duplicate the same video on both displays or change the second display to your primary.
The plug-and-play USB-C to HDMI adapter requires no software, drivers or external power. Connect the reversible USB-C plug to your source device's USB-C or Thunderbolt 3 port. The fumble-free USB-C plug connects in either direction to ensure fast, easy connection every time. Then, connect the HDMI port or the HD15 port to your HDMI or VGA display using a compatible cable (sold separately).
The U444-06N-HV4K meets HDCP 1.4 specifications. It supports HDMI video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 30 Hz and VGA video resolutions up to 1920 x 1200 (including 1080p) at 60 Hz. It also supports 36-bit Deep Color (12 bits per channel) and 300 MHz/3 Gbps per channel bandwidth (9 Gbps total). The HDMI port delivers rich 7.1-channel surround sound.
Package Contents:
- U444-06N-HV4K Docking Station
- Owner's Manual
Features
Package Contents:
Yes
Vietnam
- U444-06N-HV4K Docking Station
- Owner's Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Notebooks:
- Apple MacBook
- Google Chromebook
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Height | 0.55" |
| Width | 1.65" |
| Depth | 2.36" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | The U444-06N-HV4K USB 3.1 Gen 1 USB-C to HDMI/VGA 4K Adapter (M/2xF) helps you transmit digital audio and video from your tablet, laptop, notebook, MacBook, Chromebook, smartphone or PC to a high-definition television, monitor or projector. It's an ideal tool for giving video presentations in conference rooms and classrooms, editing multiple documents on a larger screen or streaming video for digital signage. With a source device that also supports USB DisplayPort Alternate Mode, you can extend video from your primary display to another, duplicate the same video on both displays or change the second display to your primary. The plug-and-play USB-C to HDMI adapter requires no software, drivers or external power. Connect the reversible USB-C plug to your source device's USB-C or Thunderbolt 3 port. The fumble-free USB-C plug connects in either direction to ensure fast, easy connection every time. Then, connect the HDMI port or the HD15 port to your HDMI or VGA display using a compatible cable (sold separately). The U444-06N-HV4K meets HDCP 1.4 specifications. It supports HDMI video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 30 Hz and VGA video resolutions up to 1920 x 1200 (including 1080p) at 60 Hz. It also supports 36-bit Deep Color (12 bits per channel) and 300 MHz/3 Gbps per channel bandwidth (9 Gbps total). The HDMI port delivers rich 7.1-channel surround sound. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | U444-06N-HV4K Docking Station |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U444-06N-HV4K |
| Product Model | U444-06N-HV4K |
| Technical Information | |
| Cable Length | 6" |
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite USB C to HDMI / VGA Multiport Adapter Converter 4K, USB Type C, USB-C, USB Type-C (u444-06n-hv4k)
$26.29