tripp lite power management
Tripp Lite by Eaton DisplayPort over Fiber Extender Kit, Transmitter/Receiver, 4K, 4:4:4, Singlemode LC, Up to 6.2 mi., TAA (b127f-1a1-sm-dd)
- SKU:
- 19846659
- MPN:
- b127f-1a1-sm-dd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 04:28:03 PM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 04:28:03 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DisplayPort Over Fiber Extender Kit 4K @ 30Hz Ir USB Dup SMF TAA- Delivers UHD picture quality at resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) @ 30 Hz
- Supports uncompressed DTS-HD, Dolby AC-3 and 8-channel LPCM digital Audio
- Meets DisplayPort 1.2a standards, including 4: 4: 4 subsampling for HDR Televisions
- Transmitters local HDMI port allows you to see the Ultra HD image being displayed
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- Number of Items: 1
- Item Weight: 3.1 Pounds
- Data Transfer Rate: 30 Gigabits Per Second
- Connector Gender: Male-to-Female
- Connector Type Used on Cable: USB, HDMI
- Cable Type: USB, HDMI
- Compatible Devices: Monitor, PC, Television
- Shape: Round
- Color: Black
- Manufacturer: Tripp Lite
- UPC: 037332239174
- Global Trade Identification Number: 00037332239174
Displayport extender for digital signage or displaying video in schools or trade show booths this complete transmitter and receiver System is recommended for video presentations in conference rooms, schools, trade shows, meeting facilities, houses of worship, retail settings and digital signage applications where the source and display are farther apart than conventional a/V cables allow. The b127f-1a1-sm-dd extends 4K video and stereo audio signals from a DisplayPort (DP) source device to a DisplayPort monitor up to 6.2 miles (10 kilometers) away via user-supplied duplex single-mode LC fiber cabling. Transmits Crystal-Clear 4K DisplayPort video with multi-channel audio and 4: 4: 4 color the b127f-1a1-sm-dd supports Ultra HD video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 30 Hz with full, rich uncompressed DTS-HD, Dolby AC-3 and channel LPCM digital audio. Built-in equalization automatically fine-tunes the image quality at the remote display with no time-consuming manual fiddling needed. Its compatible with HDCP 2.2, DisplayPort 1.2a and edit standards for carrying HDR (high dynamic range) signals. It also supports 4: 4: 4 Chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor. Dip switches extend your choice of USB, IR or RS-232 signals The dip switches on both the transmitter and receiver can be adjusted to let you choose from the USB 1.1, Bi-Directional IR and RS-232 functions. Only one function can be extended at a time. Plug-and-play operation for quick setup and immediate use The included Transmitter and receiver units out right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing the units on walls, poles or 19-inch racks. Connect the transmitter to the source and the receiver to the display with DisplayPort cables (such as Tripp Liter's P580-Series). then, connect the two units using a Duplex single-mode LC fiber cable (Tripp Lite n520-series). connect an optional display to the transmitter local HDMI output to monitor the image connected to the receiver up to 6.2 miles away. Taa-compliant for GSA Schedule purchases The b127f-1a1-sm-dd is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (general Services administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Package Contents:
- 1 x Transmitter Unit
- 1 x Receiver Unit
- 2 x External power supplies with 4.5 ft. cord (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.35A; Output: 5V 2A)
- 8 x International plug adapters (North America, Europe, Australia, United Kingdom)
- 2 x Sets of Mounting Hardware
- Owner's Manual
Features
- 1 x Transmitter Unit
- 1 x Receiver Unit
- 2 x External power supplies with 4.5 ft. cord (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.35A; Output: 5V 2A)
- 8 x International plug adapters (North America, Europe, Australia, United Kingdom)
- 2 x Sets of Mounting Hardware
- Owner's Manual
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Receiver Width | 4.53" |
| Receiver Height | 1.06" |
| Product Color | Black |
| Receiver Depth | 2.46" |
| Transmitter Depth | 2.46" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Color Family | Black |
| Transmitter Height | 1.06" |
| Transmitter Width | 4.53" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode | 4K |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Transmitter/receiver kit extends a 4K DisplayPort signal via singlemode fiber cable to a DisplayPort monitor up to 6.2 miles away. Features DisplayPort Extender for Digital Signage or Displaying Video in Schools or Trade Show Booths This complete transmitter and receiver system is recommended for video presentations in conference rooms, schools, trade shows, meeting facilities, houses of worship, retail settings and digital signage applications where the source and display are farther apart than conventional A/V cables allow. The B127F-1A1-SM-DD extends 4K video and stereo audio signals from a DisplayPort (DP) source device to a DisplayPort monitor up to 6.2 miles (10 kilometers) away via user-supplied duplex singlemode LC fiber cabling. Transmits Crystal-Clear 4K DisplayPort Video with Multi-Channel Audio and 4:4:4 Color The B127F-1A1-SM-DD supports Ultra HD video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 30 Hz with full, rich uncompressed DTS-HD, Dolby AC-3 and 8-channel LPCM digital audio. Built-in equalization automatically fine-tunes the image quality at the remote display with no time-consuming manual fiddling needed. It's compatible with HDCP 2.2, DisplayPort 1.2a and EDID standards for carrying HDR (high dynamic range) signals. It also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor. DIP Switches Extend Your Choice of USB, IR or RS-232 Signals The DIP switches on both the transmitter and receiver can be adjusted to let you choose from the USB 1.1, bi-directional IR and RS-232 functions. Only one function can be extended at a time. Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use The included transmitter and receiver units work right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing the units on walls, poles or 19-inch racks. Connect the transmitter to the source and the receiver to the display with DisplayPort cables (such as Tripp Lite's P580-Series). Then, connect the two units using a duplex singlemode LC fiber cable (Tripp Lite N520-Series). Connect an optional display to the transmitter's local HDMI output to monitor the image connected to the receiver up to 6.2 miles away. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The B127F-1A1-SM-DD is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts. More from the Manufacturer |
| Product Type | KVM Console/Extender |
| Product Name | B127F-1A1-SM-DD Video Extender Transmitter/Receiver |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B127F-1A1-SM-DD |
| Product Model | B127F-1A1-SM-DD |
| Technical Information | |
| Number of Remote Users Supported | 1 |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 32808.40 ft |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Warranty Information