Tripplite
Tripp Lite HDMI Over Cat6 Extender Kit for Medical Applications 4K60Hz PoC (B127M-101-H)
- SKU:
- 18286910
- MPN:
- b127m-101-h
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:26:01 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $186.75 each 186.75 |
| Buy 4 or above | and pay only $179.24 each 179.24 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:26:01 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite HDMI Over Cat6 Extender Kit for Medical Applications 4K60Hz PoC (B127M-101-H)- Supports 4K @ 60 Hz video resolutions (4:4:4) as specified in HDMI 2.0
- Carries High Dynamic Range (HDR) signals for rich contrast and expanded color accuracy
- Power over Cable (PoC) technology provides power to the receiver via Cat6 cable
- Features EMI/RFI and ESD protection required for use in medical environments
- 1-year limited warranty
- Package Dimensions: 10.24 x 6.46 x 2.17 inches
- Item Weight: 1.68 pounds
All-in-One HDMI Extender Kit Ideal for Medical Environments This complete transmitter and receiver system is recommended for transmitting 4K video for medical applications in hospitals, clinics, physicians offices and other medical environments where the source and display are farther apart than conventional A/V cables allow. The extender kit conforms to strict EMI/RFI and ESD requirements. Extends a 4K A/V Transmission Up to 230 ft. The B127M-101-H extends 4K signals from an HDMI source device to an HDMI display up to 230 feet (70 meters) away via user-supplied Cat6 cabling. Transmits Crystal-Clear 4K Video with Multi-Channel Audio The HDCP 2.2-compliant B127M-101-H supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz, as specified by HDMI 2.0, with 36-bit Deep Color, 4:4:4 chroma subsampling and full, rich uncompressed DTS-HD, Dolby TrueHD and 7.1-channel digital audio. High Dynamic Range (HDR) provides a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on a 4K display. Built-in equalization allows you to fine-tune the image quality at the remote display. Meets EMI/RFI and ESD Requirements Necessary for Use in Medical Applications The transmitter and receiver both meet CISPR 11- Group 1 Class A and IEC 61000-4-2 (ESD) Test level 4 standards for environments with strict EMI/RFI and ESD limitations. They are approved for medical applications where reducing electrical interference is vital to the proper functioning of equipment. Local HDMI Port on Transmitter Supports 4K @ 60 Hz Resolution To monitor the video signal being extended to the receiver, connect a 4K display to the transmitters local HDMI port with a user-supplied HDMI cable. This port does not support multi-resolution capabilities, so the connected monitor must also support 4K/60 Hz to function properly. Built-In PoC Technology Provides Power to Avoid Bulky External Power Bricks Power over Cable (PoC) technology powers the receiver over Cat6 cable. LEDs on both units will light up to indicate the system is receiving power and a signal is being transmitted. PoC lets you avoid the hassle of a bulky power brick and gives you the freedom to place the receiver where needed without worrying about finding a nearby AC outlet. Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use The included transmitter and receiver work right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing both units on a wall, pole or 19-inch rack. Connect the transmitter to the source with a user-supplied HDMI cable (such as Tripp Lites P568- or P569-Series). Then, connect the two units with user-supplied 26AWG STP Cat6/6a patch cable (such as Tripp Lite N262-Series). Finally, connect the receiver to the display with another user-supplied HDMI cable. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The B127M-101-H is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Package Contents:
- Local transmitter
- Remote receiver
- External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)
- 4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)
- Mounting Hardware
- Owner's Manual
Features
- Local transmitter
- Remote receiver
- External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)
- 4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)
- Mounting Hardware
- Owner's Manual
TAA Compliant:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1 lb |
| Receiver Width | 4.53" |
| Receiver Height | 1.06" |
| Product Color | Black |
| Receiver Depth | 2.46" |
| Transmitter Depth | 2.46" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1 lb |
| Color Family | Black |
| Transmitter Height | 1.06" |
| Transmitter Width | 4.53" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | All-in-One HDMI Extender Kit Ideal for Medical Environments This complete transmitter and receiver system is recommended for transmitting 4K video for medical applications in hospitals, clinics, physicians' offices and other medical environments where the source and display are farther apart than conventional A/V cables allow. The extender kit conforms to strict EMI/RFI and ESD requirements. Extends a 4K A/V Transmission Up to 230 ft. The B127M-101-H extends 4K signals from an HDMI source device to an HDMI display up to 230 feet (70 meters) away via user-supplied Cat6 cabling. Transmits Crystal-Clear 4K Video with Multi-Channel Audio The HDCP 2.2-compliant B127M-101-H supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz, as specified by HDMI 2.0, with 36-bit Deep Color, 4:4:4 chroma subsampling and full, rich uncompressed DTS-HD, Dolby TrueHD and 7.1-channel digital audio. High Dynamic Range (HDR) provides a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on a 4K display. Built-in equalization allows you to fine-tune the image quality at the remote display. Meets EMI/RFI and ESD Requirements Necessary for Use in Medical Applications The transmitter and receiver both meet CISPR 11- Group 1 Class A and IEC 61000-4-2 (ESD) Test level 4 standards for environments with strict EMI/RFI and ESD limitations. They are approved for medical applications where reducing electrical interference is vital to the proper functioning of equipment. Local HDMI Port on Transmitter Supports 4K @ 60 Hz Resolution To monitor the video signal being extended to the receiver, connect a 4K display to the transmitter's local HDMI port with a user-supplied HDMI cable. This port does not support multi-resolution capabilities, so the connected monitor must also support 4K/60 Hz to function properly. Built-In PoC Technology Provides Power to Avoid Bulky External Power Bricks Power over Cable (PoC) technology powers the receiver over Cat6 cable. LEDs on both units will light up to indicate the system is receiving power and a signal is being transmitted. PoC lets you avoid the hassle of a bulky power brick and gives you the freedom to place the receiver where needed without worrying about finding a nearby AC outlet. Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use The included transmitter and receiver work right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing both units on a wall, pole or 19-inch rack. Connect the transmitter to the source with a user-supplied HDMI cable (such as Tripp Lite's P568- or P569-Series). Then, connect the two units with user-supplied Cat6 patch cable (such as Tripp Lite N262-Series). Finally, connect the receiver to the display with another user-supplied HDMI cable. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The B127M-101-H is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts. Typical Applications Connect a laptop for a video or PowerPoint presentation in a hospital conference room, where the source device changes frequently Extend video signals from one room to another using Cat6 cable, which can pass through conduit to meet building codes Gain flexibility in where the units are placed, with the freedom to move and relocate the PoC receiver away from an AC outlet Improve the line of sight for digital signage in a hospital, clinic, doctor's office or other medical setting |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Name | B127M-101-H Video Extender Transmitter/Receiver |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B127M-101-H |
| Product Model | B127M-101-H |
| Media & Performance | |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Technical Information | |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
Warranty Information