Tripplite
Tripp Lite Secure Desk or Wall Mount for 9.7 in. to 11 in. Tablets (DMTB911)
- SKU:
- 20009693
- MPN:
- dmtb911
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:15:20 AM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:15:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mounts Your Tablet on a Desktop for Convenient Hands-Free Access
Ideal for displaying menus, directions, instructions, retail information and other important messages, this low-profile security mount lets you install a tablet where your audience can best see it. Quick to assemble and easy to mount, the DMTB911 rests on any desktop, workbench or counter. The versatile mount can also be installed on a wall or a compatible VESA stand with a 75 x 75 hole pattern. The DMTB911 supports up to 2.2 pounds (1 kilogram).
Fits Tablets from 9.7 to 11 in.
Designed to display your message in a classroom, conference room, workshop, warehouse, hotel or office lobby, restaurant or retail setting, the DMTB911 tablet mount accepts most Apple, Samsung or other tablets from 9.7 to 11 inches. The mount rotates 180 degrees for viewing in landscape or portrait mode.
Protects Your Device Against Damage, Theft or Tampering
This mount features an anti-theft mechanism with key lock and included keys that helps protect your tablet from unauthorized access. Inside the enclosure are soft anti-skid pads that prevent the device from getting scratched or scuffed up.
Package Contents:
- Secure Desk or Wall Mount for 9.7 in. to 11 in. Tablets, White
- Installation Hardware
- 2x Keys
- Installation Instructions
Features
- Secure Desk or Wall Mount for 9.7 in. to 11 in. Tablets, White
- Installation Hardware
- 2x Keys
- Installation Instructions
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Wall
Counter
Desk
Table Top
Worksurface
Conference Room
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 5.60 lb |
| Product Color | White |
| Height | 13.50" |
| Color Family | White |
| Width | 8.10" |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Depth | 7.30" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Mounts Your Tablet on a Desktop for Convenient Hands-Free Access Ideal for displaying menus, directions, instructions, retail information and other important messages, this low-profile security mount lets you install a tablet where your audience can best see it. Quick to assemble and easy to mount, the DMTB911 rests on any desktop, workbench or counter. The versatile mount can also be installed on a wall or a compatible VESA stand with a 75 x 75 hole pattern. The DMTB911 supports up to 2.2 pounds (1 kilogram). Fits Tablets from 9.7 to 11 in. Designed to display your message in a classroom, conference room, workshop, warehouse, hotel or office lobby, restaurant or retail setting, the DMTB911 tablet mount accepts most Apple, Samsung or other tablets from 9.7 to 11 inches. The mount rotates 180 degrees for viewing in landscape or portrait mode. Protects Your Device Against Damage, Theft or Tampering This mount features an anti-theft mechanism with key lock and included keys that helps protect your tablet from unauthorized access. Inside the enclosure are soft anti-skid pads that prevent the device from getting scratched or scuffed up. |
| Product Type | Desktop/Wall Mount |
| Product Name | Secure Desk or Wall Mount for 9.7 in. to 11 in. Tablets, White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | DMTB911 |
| Product Model | DMTB911 |
| Product Information | |
| Mount Profile | Low Profile |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Maximum Load Capacity | 2.20 lb |
| Durability |
|
| Features |
|
| Device Supported | Tablet |
| Minimum Screen Size Supported | 9.70" |
Warranty Information