Tripplite
Tripp Lite 2000W Line Conditioner w/ AVR / Surge Protection 320V 8A 50/60Hz C13 5-15R 6-15R Power Conditioner (LR2000)
- SKU:
- 18059644
- MPN:
- lr2000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/04/2026 01:52:38 PM PST
- Stock Update:
- 02/04/2026 01:52:38 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MODEL- LR2000 VENDOR- TRIPPLITE FEATURES- Line Conditioner Consistent voltage regulation without a battery. Tripp Lite's LR2000 automatic voltage regulation system offers complete protection from brownouts, overvoltages and transient surges for computers, copiers, laser printers, fax machines and more. Transformer-based voltage correction circuits maintain usable 220~240V nominal AC output during brownouts as low as 168V and overvoltages to 278V. Network grade equipment protection offers AC surge and noise suppression. Supports heavy loads up to 2000 watts. Includes 7 outlets, 2m-line cord and 7 diagnostic LEDs that display incoming voltage level, surge protection status and line fault conditions. Includes LR2000 Line Conditioner, Warranty information and Instruction manual. * Maintains usable 220~240V nominal output during brownouts as low as 168V and overvoltages as high as 278V. * 2000 watts output power rating supports heavy 220-240V loads up to 8 amps. * Network grade surge suppression. * EMI/RFI noise filtering. * 7 diagnostic LEDs indicate input voltage levels, surge suppression status and line fault conditions. * 7 total outlets (2 NEMA5-15R, 2 NEMA6-15R, 2 IEC320-C13 and 1 versatile "uniplug" that accepts dozens of 220~240V international plugsets). * 2m AC power cord with detachable IEC320 inlet. Output VA/Watts : 2000w Nominal Voltage/Frequency: 230v, 50/60Hz Input Voltage Range : 168~278V Output Voltage Range : 205 ~ 245V Cord Length : 6.00 ft. Outlet Quantity/Type : 2 NEMA 5-15R, 2 NEMA 6-15R, 2 IEC-320, 1-Uniplug (built-in uniplug socket accepts a variety of country specific plug types). Front Panel LEDs : 7 LEDs show incoming voltage status, protection present and line fault conditions. HOUSING- Plastic Box shaped power tap format SIZE - 5.75"w x 6.75"h x 6.75"d www.tripplite.comPackage Contents:
- LR2000 Line Conditioner With AVR
- LR2000 Line Conditioner
- 2m C13 to NEMA 6-15P cord set
- One UNIPLUG international plug adapter
- Instruction manual and warranty information
Features
Package Contents:
Yes
China
- LR2000 Line Conditioner With AVR
- LR2000 Line Conditioner
- 2m C13 to NEMA 6-15P cord set
- One UNIPLUG international plug adapter
- Instruction manual and warranty information
TAA Compliant:
Yes
Additional Information:
- Material of construction: Polycarbonate
- Input voltages over 248V are reduced by 9.8%
- Input voltages below 197V are boosted by 18.2%
- Input voltages between 217 and 198V are boosted by 9%
Compatibility:
Ideal for use with computer accessories, laser printers, home theater and professional A/V systems, POS equipment and other sensitive electronic devices.
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 2000 W |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Surge Energy Rating | 1200 J |
| Input Voltage Range | 174 V AC - 280 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
|
| Maximum Line Current | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Cord Length | 6.56 ft |
| Height | 7.2" |
| Width | 6" |
| Depth | 7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Tripp Lite's LR2000 Automatic Voltage Regulation/AVR power conditioner prevents equipment damage, performance problems and system degradation due to voltage fluctuations, line noise and transient surges. Ensures 230V +/-10% output voltage for computer equipment, home theater systems and other sensitive electronic devices during brownouts to 175 and overvoltages to 253V. Reliable transformer-based voltage regulation offers two available levels of voltage boost to correct severe undervoltages, along with a single level of voltage reduction for overvoltages. Network-grade AC surge and EMI/RFI noise suppression removes power contaminants known to cause system interference, lockups and power-related audio and video artifacts. Extends the useful life of connected equipment by enhancing power supply efficiency and preventing overtemperature conditions. Front panel LEDs offer metered verification of input voltage level in 3 stages. Detachable IEC-320 C14 connector accepts a variety of worldwide replacement cordsets. Includes 6 outlets (2 NEMA 5-15R, 2 NEMA 6-15R and 2 IEC-320 C13), plus one UNIPLUG adapter capable of accommodating dozens of international plug types. |
| Product Type | Line Conditioner |
| Product Name | LR2000 Line Conditioner With AVR |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | LR2000 |
| Product Model | LR2000 |
| Technical Information | |
| Receptacle Type |
|
| Plug/Connector Type | IEC 320 EN 60320 C14 |
| Receptacles Detail |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite 2000W Line Conditioner w/ AVR / Surge Protection 320V 8A 50/60Hz C13 5-15R 6-15R Power Conditioner (LR2000)