Tripplite
Tripp Lite Cat6/Cat6e Bulk Ethernet 600 MHz Solid-Core Direct-Burial Outdoor-Rated UTP Bulk Ethernet Cable - Black, 1,000 ft. [304.8 m] (n228-01k-bk)
- SKU:
- 18273186
- MPN:
- n228-01k-bk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:45:04 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:45:04 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite Cat6/Cat6e Bulk Ethernet Cable, Solid 23 AWG, 600 MHz, 1Gbps, 1000 ft, Black (N228-01K-BK)- Recommended for outdoor Cat6/6e applications, including mounted wireless antennas
- 23 AWG 4-pair solid copper cable rated for 600 MHz/1 Gbps Ethernet speeds
- UV-rated LDPE jacket prevents drying and cracking in harsh weather environments
- Rated for outdoor temperatures ranging from -40 to 167F (-40 to 75C)
- Brand: Tripp Lite
- Item model number: N228-01K-BK
- Item Weight: 31.4 pounds
- Product Dimensions: 14.5 x 14.5 x 14.5 inches
- Item Dimensions LxWxH: 14.5 x 14.5 x 14.5 inches
- Color: Black
- Manufacturer: TRIPP LITE
Premium High-Speed Cat6 Cable for Outdoor Gigabit Ethernet Applications This high-speed bulk cable is ideal for distributing data, voice, security and video communications across Gigabit Ethernet networks in outdoor applications, including mounted wireless antennas, surveillance cameras and digital signage. Designed for fast transmission and excellent signal quality, the N228-01K-BK ensures peak performance through your LAN. Perfectly Constructed for Superior Performance Manufactured from 23 AWG copper wire, this 1000-foot roll of four-pair solid-core UTP cabling delivers speeds up to 600 MHz. The flexible UV-rated LDPE (low-density polyethylene) jacket resists drying and cracking, so it will stand up to exposure in sun, rain, wind and other weather conditions. It supports a temperature range of -40 to 167F. Near-end crosstalk (NEXT) levels are held to a minimum, making the N228-01K-BK ideal for 100 Mbps TPDDI, 155 Mbps ATM, ISDN, voice, EIA/TIA and Token Ring Type 3 applications.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Copper |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Low Density Polyethylene (LDPE) |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 31.90 lb |
| Shipping Width | 14.50" |
| Shipping Height | 11.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Premium High-Speed Cat6 Cable for Outdoor Gigabit Ethernet Applications This high-speed bulk cable is ideal for distributing data, voice, security and video communications across Gigabit Ethernet networks in outdoor applications, including mounted wireless antennas, surveillance cameras and digital signage. Designed for fast transmission and excellent signal quality, the N228-01K-BK ensures peak performance through your LAN. Perfectly Constructed for Superior Performance Manufactured from 23 AWG copper wire, this 1000-foot roll of four-pair solid-core UTP cabling delivers speeds up to 600 MHz. The flexible UV-rated LDPE (low-density polyethylene) jacket resists drying and cracking, so it will stand up to exposure in sun, rain, wind and other weather conditions. It supports a temperature range of -40° to 167°F. Near-end crosstalk (NEXT) levels are held to a minimum, making the N228-01K-BK ideal for 100 Mbps TPDDI, 155 Mbps ATM, ISDN, voice, EIA/TIA and Token Ring Type 3 applications. |
| Product Type | Network Cable |
| Product Name | Cat6/6e Ethernet Cable, Black, 1000 ft |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N228-01K-BK |
| Product Model | N228-01K-BK |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Cable Type | Category 6/Category 6e |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Cable Length | 1000 ft |
| Jacket Type | CMX |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 23 AWG |
Warranty Information