Tripp Lite PDU Metered 208V / 240V 30A 6 C19 24; C13 L6-30P Vertical 0URM (PDUMV30HV)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
pdumv30hv
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 03:28:54 AM PST
  • Main
  • Alternate-Image1
  • Additional-pdf2
  • Additional-pdf1
Bulk discount rates
Stock Update:
05/12/2026 03:28:54 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite Metered Power Distribution Units give IT Managers the ability to monitor network power consumption levels to prevent mains, generator, UPS or PDU overloads and to ensure proper load balance in complex redundant power applications. Each built-in, easy to read, two-character LED display offers continuous PDU current monitoring data in one-amp increments. Switch-free unfiltered electrical pass-through reliably distributes UPS or generator power to multiple servers and vital networking equipment in rack enclosures, network closets and more. Tooless mounting enables simple installation in button-mount compatible racks. Included mounting brackets support vertical installation in standard 2 and 4 post racks or other surfaces, such as under-counter or wallmount configurations. Plug retention brackets keep vital equipment plugged in and continuously powered.PDUMV30HV 63.75 in. vertical 0U metered rack PDU supports 30A maximum capacity at 208/240V (agency derated to 24A). Includes 10 ft. attached line cord with L6-30P input plug. 24 C13 and 6 C19 outlets support up to 30 directly connected pieces of networking equipment. Outlets are arranged in two separately metered and breakered 15A load banks (each with 3 C19 and 12 C13 outlets). Set of 2 built-in 2 character displays offer continuous information on PDU power consumption for each of the two
Package Contents:
  • PDUMV30HV PDU Metered 208V - 240V 30A 30 Outlet
  • PDUMV30HV 63.75 inch basic PDU with owner's manual
  • Set of 2 bolt-on plug retention brackets and installation hardware
  • Set of mounting brackets and installation hardware
Features
Package Contents:
Country of Origin:
China
Specs
Power Description
Input Voltage Range208 V AC - 240 V AC
Input Voltage230 V AC
Output Voltage
Physical Characteristics
Weight (Approximate)8 lb
Mount Type
Height63.8"
Mounting OrientationVertical
Width2.3"
Depth3.8"
Warranty
Limited Warranty2 Year
General Information
Brand NameTripp Lite series
Manufacturer Website Addresshttp://www.eaton.com
Marketing InformationPDUMV30HV 63.75 in. vertical 0U metered rack PDU supports 30A maximum capacity at 208/240V. Includes 10 ft attached line cord with L6-30P input plug. 24 C13 and 6 C19 outlets support up to 30 directly connected pieces of networking equipment. Outlets are arranged in two separately metered and breakered 15A load banks (each with 3 C19 and 12 C13 outlets). Set of 2 built-in 2 character displays offer continuous information on PDU power consumption for each of the two built-in loading banks. Each built-in, easy to read, two-character LED display offers continuous PDU current monitoring data in one-amp increments. Tooless mounting enables simple installation in button-mount compatible racks. Included mounting brackets support vertical installation in standard 2 and 4 post racks or other surfaces, such as under-counter or wallmount configurations. Plug retention brackets keep vital equipment plugged in and continuously powered.
More from the Manufacturer
Product TypePDU
Product NamePDUMV30HV PDU Metered 208V - 240V 30A 30 Outlet
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberPDUMV30HV
Product ModelPDUMV30HV
Technical Information
Receptacle Type
Receptacle Detail
Plug/Connector TypeNEMA L6-30P
Protection Type
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main