Tripplite
Tripp Lite Horizontal Cable Manager - Metal Rings, Black, 2U (srcablering2uhd)
- SKU:
- 18427743
- MPN:
- srcablering2uhd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 03:24:38 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $71.57 each 71.57 |
| Buy 3 | and pay only $69.07 each 69.07 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $68.00 each 68 |
| Buy 6 or above | and pay only $66.78 each 66.78 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 03:24:38 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General Information Horizontal fiber cable manager routes and organizes network cabling through your 19 in. rack while maintaining proper bend radius. Features | 2U Horizontal Cable Manager Keeps Your Rack Looking Neat and Organized Easy to mount on either the front or rear of your rack cabinet or open frame rack, the SmartRack SRCABLERING2UHD neatly organizes fiber optic, copper and coax cable bundles. This 2U horizontal manager maintains proper bend radius to eliminate stress on the cables connecting your network devices. Open rings allow convenient access to cabling for routing and separation of bundles. The cable manager is made from rugged cold-rolled steel to increase the total weight capacity. All hardware is included for installation on an EIA-standard 19-inch rack. Physical Characteristics Color: Black Material: Cold Rolled Steel Material: Metal Rack Height: 2U Rack Width: 19" Height: 19.49" Width: 3.94" Depth: 5.91" Weight (Approximate): 1.94 lb Miscellaneous Package Contents: Horizontal Cable Manager - Metal Rings, Black, 2U Mounting Hardware Environmentally Friendly: Yes Environmental Certification: RoHS Country of Origin: China Warranty Limited Warranty: 5 YearTripp Lite Horizontal Cable Manager, Metal Rings, Black, 2U Neatly organizes fiber, copper and coaxial cables in your enclosure or open frame rack Sturdy metal rings help maintain proper bend radius to eliminate cable stress Black cold-rolled steel construction ensures long life in demanding rack applications Includes all necessary hardware for mounting in an EIA-standard 19 in. rack
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- Horizontal Cable Manager - Metal Rings, Black, 2U
- Mounting Hardware
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.94 lb |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Black |
| Height | 19.49" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.94" |
| Rack Height | 2U |
| Depth | 5.91" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Horizontal fiber cable manager routes and organizes network cabling through your 19 in. rack while maintaining proper bend radius. Features | 2U Horizontal Cable Manager Keeps Your Rack Looking Neat and Organized Easy to mount on either the front or rear of your rack cabinet or open frame rack, the SmartRack® SRCABLERING2UHD neatly organizes fiber optic, copper and coax cable bundles. This 2U horizontal manager maintains proper bend radius to eliminate stress on the cables connecting your network devices. Open rings allow convenient access to cabling for routing and separation of bundles. The cable manager is made from rugged cold-rolled steel to increase the total weight capacity. All hardware is included for installation on an EIA-standard 19-inch rack. |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Name | Horizontal Cable Manager - Metal Rings, Black, 2U |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRCABLERING2UHD |
| Product Model | SRCABLERING2UHD |
| Product Line | SmartRack |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Horizontal Cable Manager |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Tripp Lite Horizontal Cable Manager - Metal Rings, Black, 2U (srcablering2uhd)
$77.74