Tripplite
Tripp Lite by Eaton Wall Support Kit for 18 in. Cable Runway, Straight and 90-Degree - Hardware Included (srlwallsppt18)
- SKU:
- 19844291
- MPN:
- srlwallsppt18
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:08:25 AM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:08:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Tripp Lite Wall Support Kit 18in Cable Runway Straight and 90-Degree (SRLWALLSPPT18)- Securely connects cable management ladders to the wall of your data center
- Ladders can be safely routed from the wall to outside an enclosure or open frame rack
- Compatible with both 18 in. (457 mm) Straight and 90-degree-bend ladder sections
- Works with all 18 in. Tripp Lite smart rack ladder system accessories and runways
- 5-Year Limited
- Brand: ?Tripp Lite
- Item model number: ?SRLWALLSPPT18
- Item Weight: ?2.29 pounds
- Product Dimensions: ?22.44 x 3.54 x 3.54 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?22.44 x 3.54 x 3.54 inches
- Manufacturer: ?TRIPP LITE
Cable Ladder Bracket Kit Secures Your Data Centers Runway System on a Wall This Smart Rack cable runway wall support kit creates a secure connection between your server rack and the wall of your server room or data center. All mounting and installation hardware is included for attaching a ladder to a wall, except for appropriate fasteners to secure the durable steel wall bracket. The mounting surface must be able to support the combined equipment load safely. Be sure to use suitable mounting means when installing to cinder block, concrete, drywall or wooden studs. The SRLWALLSPPT18 is designed for use with Tripp Light's 18-inch (457-millimeter) SRCABLELADDER18, SRL90BEND18 and other compatible straight and 90-degree ladder sections.
Package Contents:
- Wall Bracket
- 2 x M8 J-bolts
- 2 x M8 Lock Washers
- 2 x M8 Hex Nuts
- Installation Guide
Features
- Wall Bracket
- 2 x M8 J-bolts
- 2 x M8 Lock Washers
- 2 x M8 Hex Nuts
- Installation Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Tripp Lite SmartRack Cable Ladders:
- SRCABLELADDER18
- SRL90BEND18
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.29 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 3.54" |
| Color Family | Black |
| Width | 22.44" |
| Depth | 3.54" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | Cable Ladder Bracket Kit Secures Your Data Center's Runway System on a Wall This SmartRack cable runway wall support kit creates a secure connection between your server rack and the wall of your server room or data center. All mounting and installation hardware is included for attaching a ladder to a wall, except for appropriate fasteners to secure the durable steel wall bracket. The mounting surface must be able to support the combined equipment load safely. Be sure to use suitable mounting means when installing to cinder block, concrete, drywall or wooden studs. The SRLWALLSPPT18 is designed for use with Tripp Lite's 18-inch (457-millimeter) SRCABLELADDER18, SRL90BEND18 and other compatible straight and 90-degree ladder sections. |
| Product Type | Wall Mount Support |
| Product Name | SRLWALLSPPT18 Wall Mount Support |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRLWALLSPPT18 |
| Product Model | SRLWALLSPPT18 |
| Product Information | |
| Device Supported | Cable Ladder |
Warranty Information