Tripplite
Tripp Lite International Surge Protector Power Strip 230V 6 Univeral Outlet (SUPER6OMNIB)
- SKU:
- 18142120
- MPN:
- super6omnib
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 03:39:18 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $38.16 each 38.16 |
| Buy 3 | and pay only $36.11 each 36.11 |
| Buy 4 | and pay only $34.10 each 34.1 |
| Buy 5 or above | and pay only $33.50 each 33.5 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 03:39:18 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Protect It! SUPER6OMNI B offers economical AC surge suppression for full protection of 220-250V workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics. Built-in AC surge suppression shields connected equipment from damage and performance problems due to transient surges. The SUPER6OMNI B offers six universal outlets and a 1.8-meter AC line cord with a British plug. AC suppression rated at 750 joules shields equipment from surges and line noise. Internal shutters also offer additional protection. Lighted on/off switch with integrated circuit breaker provides power control over connected equipment. Right-angle outlets keep connected cords from blocking adjacent outlets. Attractive light gray high-impact housing.
- UPC Code: 037332121158
- Nominal Input Voltage(s) Supported: 230V AC
- Recommended Electrical Service: 230V (220-250V)
- Voltage Compatibility (VAC): 220-250
- Maximum Surge Amps: 13500
- Input Plug Type: British
- Input Cord Details: VDE H05VV-F 1.0mm2
- Input Cord Length (ft.): 6
- Right-Angle Plug: No
- Frequency Compatibility: 50 / 60 Hz
- Output Receptacles: (6) Universal outlets
- Circuit Breaker (amps): 10
- Overload Protection: 10A resettable illuminated combo switch/circuit breaker
- Outlet Orientation: right-angled
- Switches: Two position power switch
- AC Suppression Joule Rating: 750
- AC Suppression Response Time: < 1 ns
- Protection Modes: Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G / H-G) line suppression
- Network (Ethernet) Protection: No
- Material of Construction: Plastic
- Power Cord Color: Black
- Housing Color: Light Gray
- Mounting Holes or Slots: Yes
- Slot or Hole Mount Measurement (Center to Center): 219.5 mm
- Outlets Measurement (Center to Center): 51mm
- Receptacle Color: Gray
- Shipping Dimensions (hwd / in.): 2.10 x 4.40 x 16.80
- Shipping Weight (lbs.): 1.40
- Unit Dimensions (hwd / in.): .750 x 16.000 x 2.500
- Unit Weight (lbs.): 1.0
- Product Compliance: RoHS
- Product Warranty Period (Worldwide): Lifetime limited warranty
Features
- Protect It! SUPER6OMNI B 6-Outlets Surge Suppressor
- Instruction manual and warranty information
Additional Information:
- Fail-safe thermal fusing protects against fire and other damage in the event of an extreme, extended overvoltage or surge condition
- Attractive light gray high-impact housing with keyhole mounting tabs allow versatile placement options
- Right-angle outlets keep connected cords from blocking adjacent outlets
Compatibility:
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Surge Energy Rating | 750 J |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Output Voltage | 250 V AC |
| Maximum Line Current | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Product Color | Light Gray |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.8" |
| Color Family | Gray |
| Width | 16" |
| Depth | 2.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Marketing Information | The Protect It!® SUPER6OMNI B offers economical AC surge suppression for full protection of 220-250V workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics. Built-in AC surge suppression shields connected equipment from damage and performance problems due to transient surges. The SUPER6OMNI B offers six universal outlets and a 1.8-meter AC line cord with a British plug. AC suppression rated at 750 joules shields equipment from surges and line noise. Internal shutters also offer additional protection. Lighted on/off switch with integrated circuit breaker provides power control over connected equipment. Right-angle outlets keep connected cords from blocking adjacent outlets. Attractive light gray high-impact housing. More from the Manufacturer |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Name | Protect It! SUPER6OMNI B 6-Outlets Surge Suppressor |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SUPER6OMNI B |
| Product Model | SUPER6OMNI |
| Product Line | Protect It! |
| Technical Information | |
| Receptacles | 6 x Universal |
Warranty Information