Ubiquiti Poe-24 Power Over Ethernet Injector - 120 V Ac, 230 V Ac Input - 24 V Dc Output (poe-24-24w-g)
- SKU:
- MPN:
- poe-24-24w-g
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:17:29 PM PST
Bulk discount rates
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:17:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ubiquiti 24V-24W Gigabit AdapterBrand NewIncludes One Year Limited WarrantyProduct # POE-24-24W-GThe Ubiquiti 24V 24W PoE Adapter is highly reliable and provide surge protection, earth grounding, clamping protection, maximum surge discharge and protection against electrostatic discharge events when used with Ubiquiti TOUGHCable. The adapter can mount on the wall with help of optional wall-mount brackets. This adapter works with the airGateway to bridge airMAX connections to Wi-Fi at customer locations.24V 24W PoE Adapter Features:PoE SwitchSurge ProtectionClamping ProtectionMaximum Surge DischargePeak Pulse CurrentAC Cable with Earth GroundGigabit LAN PortUBIQUITI - NETWORKS POE-24-24W-G 24V 24W POE INJECTOR WITH GIGABIT PORT
Features
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
- IC
- UL
Specs
| Power Description | |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Maximum Output Voltage | 24 V DC |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Maximum Output Power | 24 W |
| Input Voltage |
| Maximum Input Current | 600 mA |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.59 oz |
| Height | 1.3" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 3.5" |
| Interfaces/Ports | |
| Output Ports | 1 x PoE |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| General Information | |
| Brand Name | Ubiquiti |
| Manufacturer Website Address | http://www.ui.com |
| Product Type | PoE Injector |
| Product Name | PoE Adapter |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Manufacturer Part Number | POE-24-24W-G |
| Product Model | POE-24-24W-G |
| Technical Information | |
| Protection Type |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose