Unitech
Unitech MS246 Magnetic Stripe Reader - Triple Track - 1270 mm/s - USB - Black
- SKU:
- 18133741
- MPN:
- ms246
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:26:59 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $62.96 each 62.96 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:26:59 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Unitech MS246 is an intelligent, programmable magnetic stripe reader that provides a wide range of functionality and value in a convenient package size. The entire unit is just 100mm long, about the length of a credit card. It reads up to three tracks of information with a single swipe in either direction, and has a beeper and three-color LED indicator to signal a successful read. The MS246 provides easy USB connectivity and OPOS driver support, and it is programmable so that the data format and output can be configured to match application and communication requirements.
Features
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
Additional Information:
- Threaded inserts for mounting
- Small footprint to fit in tight places
- Superior reading of high jitter, scratched, and worn cards
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7 oz |
| Length | 3.9" |
| Product Color | Black |
| Height | 1.2" |
| Width | 1.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Unitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.ute.com |
| Marketing Information | The Unitech MS246 is an intelligent, programmable magnetic stripe reader that provides a wide range of functionality and value in a convenient package size. The entire unit is just 100mm long, about the length of a credit card. It reads up to three tracks of information with a single swipe in either direction, and has a beeper and three-color LED indicator to signal a successful read. The MS246 provides easy USB connectivity and OPOS driver support, and it is programmable so that the data format and output can be configured to match application and communication requirements. |
| Product Type | Magnetic Stripe Reader |
| Product Name | MS246 Magnetic Stripe Reader |
| Manufacturer | Unitech Electronics Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | MS246 |
| Product Model | MS246 |
| Technical Information | |
| Maximum Swipe Speed | 50 in/s |
| Number of Read Heads | 2 |
| Magnetic Stripe Track Configuration | Triple Track |
| Minimum Swipe Speed | 5 in/s |
| Number of Swipes (Head Life) | 1000000 |
| Magnetic Stripe Track Number |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Unitech MS246 Magnetic Stripe Reader - Triple Track - 1270 mm/s - USB - Black
$67.37