Business Source
Universal 00118 Rubber Band (unv-00118)
- SKU:
- 21397294
- MPN:
- unv-00118
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, NJ, OH, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:24:27 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $13.31 each 13.31 |
| Buy 3 | and pay only $10.54 each 10.54 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $9.15 each 9.15 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $5.95 each 5.95 |
| Buy 14 or above | and pay only $5.40 each 5.4 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:24:27 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Certifications & Standards:
Meets Federal Guideline Specifications
0%
No
Thailand
Meets Federal Guideline Specifications
Additional Information:
- Gauge: 1/24
- Elongation: 625%
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Rubber |
| Thickness | 41.6 mil |
| Length | 3" |
| Product Color | Beige |
| Width | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Universal |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Marketing Information | An excellent value, pound for pound-buy by the weight, and reap the savings associated with buying in bulk. High-rubber content, never less than 70%, ensures excellent elasticity and a high break point. Use them in the office, in your shop or in your kitchen. They even meet all FDA requirements for direct food contact. |
| Product Type | Rubber Band |
| Product Name | 00118 Rubber Band |
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 00118 |
| Product Model | 00118 |
| Packaged Quantity | 1600 / Box |
| Product Information | |
| Pack Weight | 1 lb |
| Size Standard | #18 |
| Elasticity | 49.6 bar |
| Application/Usage |
|
| Strength (lb/in) | 12 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Universal 00118 Rubber Band (unv-00118)
$19.95